Průvodce k zahradním jezírkům

Koupě zvířete a zařízení Fascinující svět pod vodou

Vodní ekosystém, který vzniklá kolem zahradního jezírka, je v jakékoliv zahradě jedinečným zajímavým místem.

Koneckonců jezírka nejsou jen okrasným prvkem: fascinujícím způsobem přibližují přírodu. Každé jezírko je jedinečný svět plný zajímavostí: celá řada rostlin, zajímavé chování ryb v nejrůznějších velikostech, barvách a tvarech a ptáci i jiní živočichové, které láká voda. Jezírka jsou také ideálním prostředím pro život vzácnějších původních živočišných a rostlinných druhů a nesmírně přispívají k zachování těchto druhů a širšího ekosystému.

Vytvoření zahradního jezírka

Existuje řada jednoduchých, přesto lákavých možností, jak vytvořit zahradní jezírko. Většina majitelů zahrad používá podkladové folie, jejichž pomocí si vytvoří vlastní návrh nebo jednoduše instalují prefabrikovaná jezírka, která se nyní prodávají v poměrně velkých velikostech.

Technické vybavení

Kromě samotného jezírka je nutné mít správné vybavení, zvláště pokud plánujete chovat ryby. Pokud ano, nejdůležitějším požadavkem je velmi výkonný filtr s dostatečnou kapacitou pro danou velikost jezírka a počet ryb. Provzdušňovač dokáže v případě potřeby dodat další kyslík. K dispozici jsou i různá technická řešení, díky kterým zůstane v zimě alespoň část jezírka bez ledu, což vašim rybám usnadní přežití v chladném období.

Pokud jste vybudovali jezírko a rozmístili rostliny, ponechte ho několik týdnů, aby nastala přirozená biologická rovnováha. Během tohoto období pravidelně měřte hodnoty vody. Jakmile se hodnoty ustálí, můžete tam nasadit první ryby.

Služby zákazníkům

Máte otázky ohledně zahradních jezírek? Zde naleznete odpovědi a kontaktní formulář.

 

Zjistěte si >>

Údržba jezírka

Jezírko vyžaduje pravidelnou údržbu, aby se zachovala a stabilizovala ekologická rovnováha, která vznikla vzájemným působením ryb, rostlin, mikroorganismů a vody. Omezte údržbu a čištění na nezbytné minimum a provádějte je opatrně.

Život v jezírku a kolem něho ovlivňují změny ročních období. V důsledku toho se také mění potřebná údržba v různých ročních obdobích.

Jaro – začátek sezóny v jezírku

Jaro vítá probuzení nového života v jezírku. Rostliny začínají růst a ryby začínají být stále více aktivní.
 

Úkoly:

 • Měřte hodnoty vody a částečně upravujte vodu nebo provádějte podle potřeby jiné úpravy.
 • Vyčistěte a zkontrolujte filtr jezírka.
 • Od března začínejte sázet nové vodní rostliny, pokud to je žádoucí.
 • Zabraňte prvnímu nástupu řas tím, že rozšíříte plochu stínu, upravíte vodu nebo nasadíte rostliny, které pohlcují velký objem živin, např. voďanku žabí a řezan pilolistý.

Léto – jezírko kvete naplno

Během letních měsíců jezírko odhalí svou nádheru naplno. Řada vodních rostlin rozkvete a ryby se začnou třít.
 

Úkoly:

 • Odstraňte povadlé vodní rostliny.
 • Odstraňte z vody jakékoliv okřehky, které zpozorujete.
 • Doplňujte odpařenou vodu vodou, která byla správně připravena a ohřáta na teplotu jezírka.
 • Čas od času vyčistěte filtr jezírka a pravidelně kontrolujte hodnoty vody.

Podzim – příprava na zimní odpočinek

Na podzim se ryby a rostliny začnou připravovat na nadcházející zimní měsíce. Voda začíná chladnout a rostliny v jezírku odumírají.
 

Úkoly:

 • Odstraňte z vody spadlé listí a odumřelé rostliny. Vhodné může být natažení sítě přes jezírko.
 • Vypněte čerpadla vodopádů a fontán, vyčistěte je a uskladněte je.
 • Vyčistěte filtr jezírka.
 • Zastřihněte rostliny.

Zima – jezírko odpočívá

Život v jezírku odpočívá od listopadu do března. Metabolismus ryb se výrazně zpomalí. Žijí na dně jezírka a nepřijímají potravu. Během zimy omezte co nejvíce údržbu jezírka, abyste nerušili ryby a jiné živočichy. Zařízení na zachování části jezírka bez ledu zajistí životně důležitou výměnu plynů mezi jezírkem a okolním vzduchem.

 

Webdesign, Magento, TYPO3, Programmierung, Hosting, SEO: iunctim Medienagentur Bremen