Průvodce

Koupě zvířete a vybavení

Plazi jsou fascinující, ale náročná zvířata. Jejich chování, životní prostředí, rozmnožování a další aspekty se velmi liší a často působí značně exotickým dojmem. Chov plazů je proto koníček pro odborníky - pro lidi, kteří skutečně rozumí tomu, co zvířata probudí k životu.

Rady při koupi plaza

Mnozí chovatelé plazů své první zkušenosti s těmito zvířaty získali na výstavách nebo při návštěvě kamaráda nebo známého. Takové kontakty jsou skvělou pomocí, pokud se rozhodnete chovat svého oblíbeného plaza.

Zdravé plazy můžete koupit od zodpovědného chovatele. Jejich adresy můžete získat od veterináře, sdružení chovatelů plazů, online nebo v místním obchodě s chovatelskými potřebami. Další možností jsou útulky a soukromé záchranné stanice: kromě psů, koček a morčat mívají často plazy, kteří potřebují nový domov.

Známky zdravého plaza:

 • chování typické pro daný druh (budete si muset o daném druhu něco přečíst předem)
 • nepoškozená kůže, šupiny, krunýř
 • oči a čumák bez výtoku a slizu
 • jasné oči 
 • čistý zadek

Kontrolní seznam pro první výbavičku

Aby se cítili spokojeně a zůstali zdraví, potřebují plazi stravu, která odpovídá požadavkům na jejich výživu, a řadu různých pomůcek:

 • velký domov pro plaza, např. terárium nebo paludárium
 • doplňky vhodné pro vašeho plaza, např. tunely, jeskyně, misky na krmení, misky na pití
 • vhodný substrát
 • přenosná schránka na návštěvy u veterináře
 • hlavní krmení splňující požadavky na každodenní výživu
 • technické vybavení, které zajistí nutné životní podmínky pro vaše zvířátko, např. ohřívač, ultrafialová lampa.

Služby zákazníkům

Máte otázky ohledně všežravých plazů? Zde naleznete odpovědi a kontaktní formulář.

 

 

Zjistěte si >>

Životní podmínky, péče a hygiena

Kromě poskytování správné stravy je jedním z klíčových požadavků k zajištění dlouhého a zdravého života vašeho plaza vytvoření správných podmínek pro život. Zvlášť důležité je zajistit dostatečně prostorné bydlení s podmínkami (teplota, vlhkost atd.) odrážejícími podmínky ve volné přírodě.

Péče o tělo

Plazi si všeobecně zachovávají i při chovu v zajetí své přirozené chování. Proto se budou sami čistit a starat se o sebe. Aby však kůže, šupiny nebo krunýř vašeho miláčka zůstaly zdravé, musíte mu poskytovat stravu bohatou na všechny zásadně důležité živiny a udržovat správné podmínky pro život (ultrafialové záření, teplota). Je proto důležité pravidelně kontrolovat hodnoty u těchto podmínek, abyste zjistili případné problémy.

Klec pro plaza a hygiena

Odstraňujte denně zbytky krmiva a tělesný odpad. Pokud to nebudete provádět, mohly by se stát útočištěm pro parazity a přitahovat hmyz. Podle typu klece ji budete muset vyčistit důkladně asi jednou týdně. To obvykle zahrnuje výměnu podestýlky nebo umytí výbavičky. Nepoužívejte silné čisticí prostředky do domácnosti. Není nutné měnit pravidelně vodu v akváriu nebo paludáriu.

Strava

Dokonalá strava

Navzdory svému názvu všežraví plazi nedokáží a jednoduše nesmí pojídat „všechno”. Jejich potrava však zahrnuje jak rostlinné, tak živočišné prvky, např. hmyz, listí a ovoce. Je proto nutné, aby i všežraví plazi měli k dispozici potravu, která byla vytvořena s ohledem na jejich konkrétní stravovací požadavky.

Reptile Pellets je hlavní krmivo s vyváženou skladbou, které splňuje základní požadavky na výživu širokého spektra všežravých plazů. V závislosti na druhu bude nutné ho doplnit čerstvou nebo živou potravou.

Rady při krmení

 • Podávejte krmivo v množství a v porcích vhodných pro váš konkrétní druh.
 • Vždy podávejte krmení v pokojové teplotě.
 • Odstraňte po krmení zbytky, které se kazí.
 • Umyjte misky po každém krmení.
 • Vždy zajistěte pitnou vodu.

 

Chování a seznámení

Noví členové vaší rodiny

 

Při převozu vašeho nového spolubydlícího domů z obchodu pro chovatele nebo od jiného chovatele je nejlepší použít bezpečnou přepravní schránku. Dbejte na to, aby během přepravy nedošlo k velkému kolísání teplot. Jakmile vaše nová zvířátka dorazí domů a budou v kleci, která byla připravena předem, ponechte je chvilku o samotě, aby si v klidu zvykla na nové okolí. V závislosti na daném druhu, chování a individuální povaze vašeho nového zvířátka budete muset počkat jeden nebo více dnů, než se opatrně pokusíte navázat kontakt. Tito tvorové brzy zapomenou na svou plachost, pokud jim nabídnete chutné „úplatky” v podobě kusu ovoce nebo cvrčka.

Webdesign, Magento, TYPO3, Programmierung, Hosting, SEO: iunctim Medienagentur Bremen