Průvodce

Koupě zvířete a vybavení

Plazi jsou fascinující, ale náročná zvířata. Jejich chování, životní prostředí, rozmnožování a další aspekty se velmi liší a často působí značně exotickým dojmem. Chov plazů je proto koníček pro odborníky - pro lidi, kteří skutečně rozumí tomu, co zvířata probudí k životu.

Rady při koupi plaza

Mnozí chovatelé plazů své první zkušenosti s těmito zvířaty získali na výstavách nebo při návštěvě kamaráda nebo známého. Takové kontakty jsou skvělou pomocí, pokud se rozhodnete chovat svého oblíbeného plaza.

Zdravé plazy lze koupit od zodpovědného chovatele nebo v dobře zásobeném obchodě pro chovatele. Jejich adresy můžete získat od veterináře, sdružení chovatelů plazů, online nebo v místním obchodě s chovatelskými potřebami. Další možností jsou útulky a soukromé záchranné stanice: kromě psů, koček a morčat mívají často plazy, kteří potřebují nový domov.

Jedním z nejoblíbenějších masožravých plazů je želva nádherná. Zkušený majitel vám poskytne užitečné rady k tématům jako chov želv doma a venku. Zvlášť zajímavý způsob je v létě chovat želvu nádhernou v zahradním jezírku a v zimě ji chovat v domě.

Známky zdravého plaza:

 • chování typické pro daný druh (budete si muset o tom druhu něco přečíst předem)
 • nepoškozená kůže, šupiny, krunýř
 • oči a čumák bez výtoku a slizu
 • jasné oči
 • čistý zadek

Kontrolní seznam pro první výbavičku

Aby se cítili spokojeně a zůstali zdraví, potřebují plazi stravu, která odpovídá požadavkům na jejich výživu, a řadu různých pomůcek:

 • velký domeček pro plaza, např. terárium nebo venkovní výběh
 • doplňky vhodné pro vašeho plaza, např. tunely, jeskyně, misky na krmení, misky na pití
 • vhodný substrát
 • přenosná schránka na návštěvy u veterináře
 • hlavní krmení splňující požadavky na každodenní výživu
 • technické vybavení, které zajistí nutné životní podmínky pro vaše zvířátko, např. ohřívač, ultrafialová lampa.

Služby zákazníkům

Máte otázky ohledně masožravých plazů? Zde naleznete odpovědi a kontaktní formulář.

 

 

Zjistěte si >>

Životní podmínky, péče a hygiena

Kromě poskytování správné stravy je jedním z klíčových požadavků při zajištění dlouhého a zdravého života vašeho plaza vytvoření správných podmínek pro život. Zvlášť důležité je zajistit dostatečně prostorné bydlení s podmínkami (teplota, vlhkost atd.) odrážejícími podmínky ve volné přírodě.

Péče o tělo

Plazi si všeobecně zachovávají i při chovu v zajetí své přirozené chování. Proto se sami budou čistit a starat se o sebe. Aby však kůže, šupiny nebo krunýř vašeho miláčka zůstaly zdravé, musíte mu poskytovat stravu bohatou na všechny zásadně důležité živiny a udržovat správné podmínky pro život (ultrafialové záření, teplota). Je proto důležité pravidelně kontrolovat hodnoty u těchto podmínek, abyste zjistili případné problémy.

Klec pro plaza a hygiena

Odstraňujte denně zbytky krmiva a tělesný odpad. Pokud to nebudete provádět, mohly by se stát útočištěm pro parazity a přitahovat hmyz. Podle typu klece ji budete muset čistit důkladně asi jednou týdně. To obvykle zahrnuje výměnu podestýlky nebo umytí výbavy. Nepoužívejte silné čisticí prostředky do domácnosti. Není nutné měnit pravidelně vodu v akváriu nebo paludáriu.

Strava

Dokonalá strava

Masožraví plazi pojídají maso, a proto jsou dokonale přizpůsobeni konzumaci kvalitních bílkovin. Mezi masožravé plazy patří vodní želvy a mnohé druhy hadů. I když většina těchto živočichů příležitostně zkonzumuje ve volné přírodě nějakou bobuli nebo list, jde obvykle o výjimku z jejich obvyklé stravy.

Reptile Mixed je hlavní krmivo s vysokým obsahem bílkovin, které splňuje základní požadavky na stravu mnoha masožravých plazů. V závislosti na druhu bude nutné ho doplnit čerstvou nebo živou potravou. Existuje však mnoho plazů, například většina hadů, kteří potřebují stravu skládající se převážně z čerstvých a živých položek.

Rady při krmení

 • Podávejte krmivo v množství a v porcích vhodných pro váš konkrétní druh.
 • Vždy podávejte krmení v pokojové teplotě.
 • Odstraňte po krmení zbytky, které se kazí.
 • Umyjte misky po každém krmení.
 • Nechávejte vždy pitnou vodu.

Chování a seznámení

Noví členové vaší rodiny

Nejlepší způsob přepravy vašeho nového spolubydlícího domů z obchodu pro chovatele nebo od jiného chovatele je v bezpečné přepravní schránce. Dbejte na to, aby během přepravy nedošlo k velkému kolísání teplot.

Jakmile vaše nová zvířátka dorazí domů a budou v kleci, která byla připravena předem, ponechte je chvilku o samotě, aby si v klidu zvykla na nové okolí. V závislosti na daném druhu, chování a individuální povaze vašeho nového zvířátka budete muset počkat jeden nebo několik dnů, než se opatrně pokusíte navázat kontakt. Tito tvorové brzy zapomenou na svou plachost, pokud jim nabídnete chutné „úplatky” v podobě moučného červa nebo jiné vhodné lahůdky.

Webdesign, Magento, TYPO3, Programmierung, Hosting, SEO: iunctim Medienagentur Bremen