Průvodce ke kočkám

Koupě zvířete a vybavení

Kočka s rodokmenem nebo „normální” domácí kočka? Každá kočka má svůj vlastní jedinečný charakter a její plemeno na to nemá velký vliv. Druh kočky, pro kterou se rozhodnete, je proto hlavně otázkou osobního vkusu. Naše portréty plemen vám pomůžou při rozhodování.

Rady při koupi kočky

Mnozí milovníci koček získají svého miláčka jen náhodou, například když má kamarádova kočka koťata, která potřebují nový domov. Kočky jsou často nabízeny na prodej v inzerátech v místních novinách. Stejně tak můžou osobám hledajícím novou kočku pomoci obchody s chovatelskými potřebami, které můžou mít nástěnku s nabídkami koťat a koček hledajících nový domov. Dalším vynikajícím místem, kde hledat, jsou útulky, protože vždy mají k dispozici kočky hledající novou milující rodinu.
Kočky s rodokmenem nejraději kupte u zodpovědného profesionálního chovatele. Jejich adresy můžete získat od svého veterináře, sdružení chovatelů koček nebo v místním obchodě s chovatelskými potřebami.

Známky zdravé kočky:

    životaplné a čilé chování
   
měkká lesklá srst
   
světle zbarvené dásně (červené skvrny mohou být příznakem zánětu)
   
suchý teplý čumák (bez výtoku nebo slizu)
   
jasné oči 
   
čisté uši

Kontrolní seznam pro první výbavičku

Aby se kočka opravdu cítila jako doma, potřebuje kromě krmení také určité vybavení:

    útulné místo na schoulení, které bude patřit pouze kočce
   
miska na krmení (např. z nerez oceli) a nádobka na pití
   
kočičí záchod s okrajem zahnutým dovnitř
   
podestýlka pro kočky, která absorbuje zápach, např. Vitakraft MAGIC CLEAN®
   
lopatka na podestýlku k odstraňování kočičího trusu
   
hračky, kterými se vaše kočka zabaví, např. míček
   
hřeben a kartáč na vyčesávání
   
drbací strom na šplhání a broušení drápů
   
přenosná schránka na návštěvy u veterináře
   
hlavní krmení splňující požadavky na každodenní výživu
   
pamlsky za odměnu, např. Vitakraft Cat-Stick® mini

Služby zákazníkům

Máte otázky ohledně koček? Zde naleznete odpovědi a kontaktní formulář.

 

Zjistěte si >>

Strava

Dokonalá strava

Domestikované kočky jsou stále srdcem lovci, jejichž těla jsou přizpůsobena konzumaci masa a živočišných bílkovin s vysokým obsahem energie.
Kočky však nejsou jen masožravci: polykají také rostlinnou hmotu bohatou na vitamíny v žaludcích své kořisti. Naše kočka domácí proto potřebuje vyváženou potravu s bohatým obsahem bílkovin, která vyhovuje jejich konkrétním požadavkům na výživu. Jako skuteční znalci milují kočky různorodost - a sortiment Vitakraft má vždy něco pro uspokojení všech chutí.

Druhy krmiva

Hlavní krmivo:
Hlavní krmivo jako POÉSIE® pokryje všechny základní nutriční potřeby vaší kočky.

Pamlsky:
Tyto chutné dobroty jsou především způsob, jak vaši kočku hýčkat. I tak však musí být pro vašeho miláčka zdravé a vhodné. Některé pamlsky plní i další funkci, například Vita-Dent® pomáhá udržovat zdravé zuby.

Nutriční doplňky:

Doplňky stravy, jako je Vitakraft a osvědčené tabletky VITA-bon®, pomáhají posílit vaši kočku a její pocit pohody. Splňují konkrétní nutriční potřeby, které mohou nastat v různých fázích života, například v období růstu, po nemoci nebo v období březosti.

Rady při krmení

  • Kočky rády jedí několikrát denně v různou dobu.
  • Vždy podávejte krmení v pokojové teplotě.
  • Krmte v pravidelných časech.
  • Odměřte do každé porce přesné množství potravy, aby nezůstávaly zbytky.
  • Odstraňte zbytky krmení, které se kazí.
  • Umyjte misky po každém krmení.
  • Podávejte pestrou potravu.
  • Nechávejte vždy pitnou vodu.
  • Kočky pojídají trávu, například Vitakraft Cat Grass, aby si ulehčily vykašlávání srsti spolknuté při svém čištění a aby přijímaly životně důležité živiny.
  • Podávejte kočkám jen mléko se sníženým obsahem laktózy, např. Vitakraft Cat Milk, protože normální kravské mléko dospělým kočkám způsobuje zažívací problémy.

Chování a výchova

Chování

Láskyplný vztah mezi lidmi a kočkami začal ve starověkém Egyptě. Byly to právě kočky, které udělaly první krok do blízkosti lidí: obilná sila, která naplnili lidé, přitahovala ve velkém počtu myši, a kočky s chutí převzaly roli lovců myší. Tím se staly pro lidi v té době tak cennými, že byly uctívány jako bohové.

Z koček vyzařuje pocit klidu a spokojenosti a občas se dokáží chovat téměř jako lidé. Prokazují náklonnost láskyplným tělesným kontaktem a dokáží reagovat povýšeně, pokud se jim nevěnuje dostatečná pozornost. Díky své inteligenci a schopnosti vnímat náladu vědí vždy přesně, jak se cítí jejich majitelé.

Ať už žijí v rodině nebo dělají společnost osaměle žijící osobě, jsou kočky značně přizpůsobivé a dokáží se přizpůsobit jakýmkoliv životním podmínkám, pokud se s nimi zachází s láskou. Dokáží si dokonce zvyknout i na život ve velkoměstském bytě, pokud v takovém prostředí vyrostly a věnuje se jim hodně pozornosti.

Nový člen vaší rodiny

Zpočátku bude nová kočka potřebovat čas na zvládnutí neznámého prostředí. Pokud zůstanete v její blízkosti a budete na ni mluvit mírným hlasem, brzy začne se zájmem prozkoumávat své nové území a začne se tam cítit doma.

Kočky zdraví „své” lidi tak, že si o ně otírají hlavu, a budou stejným způsobem reagovat i na své kočičí přátele.

Kočky spolu dokáží vyjít

Kočky milují společnost lidí. Dokáží se však spřátelit i s jinými jedinci svého druhu, i když bude nejlepší, aby každá kočka ve vaší domácnosti měla své území.

Dva kočičí sourozenci spolu obvykle vycházejí velmi dobře. Je však možné chovat i mladou kočku spolu se starší. Je důležité zajistit, aby každé zvíře mělo vlastní misku a aby se starší kočce věnovala pozornost ve stejné míře jako předtím.

Milovníci určitých plemen často tvrdí, že se kočky určitých plemen snášejí mimořádně dobře, například čilé siamské kočky nebo klidnější perské kočky.

Používání záchodu

Kočky potřebují jen trochu poučit, protože instinktivně cítí, jak se mají správně chovat, například jak používat záchodovou misku. Kočky jsou přirozeně velmi čistotné a často se naučí používat záchodovou misku od své matky. I tak však musíte posadit kočičí mládě na záchodovou misku po každém jídle. Rychle se tím naučí, že to je to správné místo, kde si ulevit. Protože záchodová miska je jediné místě v domě, kde kočka může hrabat, bude se o to často instinktivně snažit. No a když dojde k malé nehodě: Čistič skvrn VITA® Clean stain remover od společnosti Vitakraft má dezinfekční účinek, odstraňuje skvrny a potlačuje zápach.

Péče o vaše zvířátko

Česání a čištění

Kočky jsou velice čistotná zvířata a samy se pečlivě čistí několikrát denně. Občas však potřebují trochu pomoct. Vyčesávání

Krátkosrsté kočky potřebují čas od času vyčesat srst, když na jaře línají. Dlouhosrsté kočky potřebují vyčesávat srst pravidelně pomocí speciálního kovového hřebene, aby jejich srst zůstala hladká a lesklá. Drápky  

Kočky žijící v domácnosti potřebují občas zastřihnout drápky. Váš veterinář vám rád ukáže, jak to udělat správně.

Doba koupání

Většina koček se bojí vody, a proto je koupejte jen tehdy, jestliže je to absolutně nutné. Pokud kočku koupete, použijte jemný šampon pro kočky.

Záchod

Každý den odstraňujte špinavou podestýlku ze záchodové misky a nahraďte ji čistou podestýlkou. Dvakrát týdně jim umyjte celou záchodovou misku horkou vodou a vyměňte všechnu podestýlku. Při použití některých typů podestýlky pro kočky můžete prodloužit dobu mezi výměnou podestýlky, například při použití Vitakraft MAGIC CLEAN® (až na čtyři týdny). Na záchodovou misku nepoužívejte silné čisticí prostředky pro domácnost. Kočky mají velmi citlivé čumáky!

Webdesign, Magento, TYPO3, Programmierung, Hosting, SEO: iunctim Medienagentur Bremen