Průvodce

Pomáhat nebo ne?

Asi každý někdy uviděl ježka, jak si to šourá zahradou. Tito malí tvorové s neukojitelnou žravostí vedou noční život, což znamená, že začínají být aktivní večer a stráví celou noc hledáním jídla. Nejvýraznějším znakem ježků je jejich srst s ostny. Pokud se blíží nebezpečí, může ježek zahnat útočníky tak, že se v mžiku stočí do ostnaté koule.

Ježci se také stočí do klubíčka při přezimování během chladné zimy, kdy je málo jídla. Jakmile přijdou mrazivé noci, ježek se zahrabe někam hluboko, aby si vytvořil zimní noru.

Ačkoliv mohou vypadat roztomile, nesmíte zapomenout, že ježci jsou divoká zvířata, která se nesmí chovat jako domácí. Samozřejmě vám to nesmí zabránit v pomoci nemocnému nebo strádajícímu zvířátku. Pokud chcete pomoci ježkovi v nouzi, musíte si nejdřív zjistit, jak nejlépe zacházet s těmito živočichy, a zajistit jim vhodné bydlení. Musíte také zajistit stravu vhodnou pro tento druh.

Jak poznám, jestli ježek potřebuje mou pomoc?

 • Na podzim by dospělý ježek měl vážit 800 - 1500 g. Mladí jedinci, kteří na začátku listopadu váží méně než 500 gramů, nemusí přežít zimu bez dokrmení.
 • Vaši pomoc bude potřebovat také kterýkoliv ježek, kterého zpozorujete venku po příchodu zimy. Něco jako zvědavý pes, práce na zahradě prováděné brzy nebo jen pocit hladu způsobilo, že se příliš brzy probudil ze zimního spánku, je mu teď zima a hledá něco k snědku.
 • Péči a ubytování v domácnosti potřebují také poranění ježci nebo osiřelá mláďata pobíhající s neotevřenýma očima.
 • S velkou pravděpodobností každý ježek, kterého potkáte v denních hodinách, bude nemocný. I když jsou ježci obvykle noční tvorové, nemocní jedinci budou hledat sluneční teplo. Nemocní jedinci se také budou motat kolem, mít apatický vzhled a polehávat na zemi. Okamžitě je vezměte k veterináři. Nezapomeňte však: v kvůli hledání jídla i během dne vylézají také samičky, které ještě kojí svá mláďátka. V denních hodinách se venku mohou pohybovat také mladí jedinci, kteří si ještě potřebují vytvořit zásobu energie na zimu.

Služby zákazníkům

Máte otázky ohledně ježků? Zde naleznete odpovědi a kontaktní formulář.

Zjistěte si >>

Ochrana ježků a péče o ně

Jak můžu ježkům pomoci?

Nejlepší způsob, jak ježkovi pomoci, je zajistit mu zdravé prostředí pro život:

 • Dbejte na to, aby na vaší zahradě bylo hodně přirozených úkrytů, nebo mu postavte či kupte speciální budku pro ježky.
 • Nepoužívejte jemné pletivo, zakryjte všechny malé díry v zemi a nepoužívejte chemikálie proti škůdcům, jed na krysy, granule proti slimákům apod.
 • Vytvořte na zahradě 2-3 místa na krmení. To umožní mladým jedincům, aby včas dosáhli hmotnosti, kterou potřebují k přežití zimy. Podáváním krmení ježkovi také můžete zachránit život i dospělým ježkům, protože nebudou muset přecházet přes nebezpečné silnice při hledání jídla.
 • Nechávejte vždy na zahradě dostatek čerstvé pitné vody (např. v brouzdališti pro ptáky umístěném na zemi). Pozor: nedávejte ježkům kravské mléko, protože to často vede k zažívacím problémům.

 

 

Péče o ježka uvnitř domu

Pokud si vezmete nemocného nebo poraněného ježka k sobě domů, vytvořte mu vhodný domov a ponechte mu prostor na pobíhání. Můžete například použít noviny na vystlání kartonové krabice o rozměrech 200 x 100 cm a výškou asi 60 cm. Krabice o rozměrech 30x30 cm s malým vstupním otvorem bude pro ježka představovat ideální spací koutek, jakmile ji naplníte natrhaným pomačkaným papírem a dáte do ohrádky. Pravidelně musíte čistit prostor na spaní a pohyb. Nezapomeňte, že ježci jsou velmi citliví na hluk, takže vhodnými místy nejsou kuchyně a dětské pokoje.

Ježci žijící ve volné přírodě mají často blechy a jiné vnější parazity. To můžete snadno napravit vhodným sprejem. Jakýkoliv ježek, o kterého pečujete, však bude také potřebovat rychlou léčbu k likvidaci vnitřních parazitů. Nejraději vezměte ježka na vstupní prohlídku k veterináři. Pokud najdete ježka trpícího podchlazením, musíte ho zahřát. To uděláte tak, že zabalíte do froté ručníku termoláhev naplněnou vlažnou vodou a dáte ji do ohrádky. Položte ježka na ni a zakryjte ho utěrkou. Pokud bude ježkovi příliš teplo, může vždy z termoláhve slézt.

Podávejte správné krmení

Ježci jsou hmyzožravci. Ve volné přírodě se jejich strava skládá z housenek, žížal a všech druhů brouků. Oproti rozšířenému názoru však jedí ovoce vzácně.

Při krmení ježka musíte zajistit krmivo, které splňuje požadavky na jeho stravu. Ideální jídlo pro ježka jsou vejce vařená natvrdo nebo ještě lépe míchaná vejce. Protože ježci mají rádi pestrost, můžete je také krmit vařeným kuřecím masem nebo smaženým mletým masem. Nepoužívejte koření, mléko, mléčné výrobky ani chléb.

Společnost Vitakraft ještě usnadnila krmení ježků: ježčí krmivo od firmy Vitakraft je vydatné, pestré a přírodní a představuje zdravou stravu zvyšující možnost přežití oslabených ježků. Jeho složky tvoří maso, hmyz, bobule a ořechy, s přídavkem rostlinného a živočišného tuku, vitamínů a čistého medu. Pestrost směsi pro ježky odráží jejich přírodní stravu.

Výše uvedenou stravu můžete doplnit suchým krmením. Pokud nechcete něco vařit, mokré krmení Vitakraft představuje pro ježky ideální náhradu. Tato speciální strava pro ježky vznikla na základě vědeckého výzkumu a brzy vaše malé pacienty postaví na nohy.

Důležité:

 • Než přijmete ježka, musíte si zjistit, jak se o tato zvířátka postarat.
 • Nezapomeňte vždy nechávat ježkovi dostatek vody.
 • Pokud váš ježek ztrácí na hmotnosti navzdory krmení, vezměte ho okamžitě do útulku nebo k veterináři.
 • Jakmile jedinci, o které se staráte, dospějí nebo skončí zima, musíte je co nejdříve vrátit do volné přírody.
Webdesign, Magento, TYPO3, Programmierung, Hosting, SEO: iunctim Medienagentur Bremen