Naše nové produkty pro morčata!

Objevte hned!

Průvodce k morčatům

Koupě zvířete a zařízení

Morčata jsou velmi společenští tvorové, a proto musí být vždy chována alespoň ve dvojici. S trochou přípravy, než si morčata koupíte, a pokud jim dopřejete čas, aby se zabydlela, se tito malí hlodavci brzy začnou cítit jako doma. Jakmile se zabydlí, lze je snadno zkrotit a začnou vás vítat nadšeným pískáním.

Kontrolní seznam pro první výbavičku

 • dostatečně velká klec
 • robustní omyvatelná miska na krmení, např. nádobka z keramiky s glazurou nebo automatické krmítko, které umožní morčatům, aby se sama nakrmila
 • přihrádka na seno pro každodenní potřebu
 • seno, např. VitaVerde® 
 • láhev na pití s čerstvou vodou nebo nápoj Vitakraft Aqua Drink
 • budka na spaní a odpočinek
 • měkká savá podestýlka, např. Comfort classic vyrobená ze štěpkového dřeva nebo Farmer´s straw litter vyrobená ze slaměných granulí
 • lizová sůl obsahující důležité minerály a stopové prvky
 • hlavní krmivo, např. Vitakraft Menu Vital
 • tyčinky Vitakraft Kräcker®, aby se vaše zvířátko zabavilo a obrušovalo si zuby

Tipy pro nákup morčete

Morčata lze nalézt v téměř každém obchodě pro chovatele nebo koupit přímo od profesionálních chovatelů. Adresy chovatelů můžete získat od sdružení chovatelů, které má pobočku ve většině měst. Morčata hledající nový domov jsou také často v útulcích.
Když si budete kupovat morče, ujistěte se, že mu je nejméně 7-8 týdnů.

Známky zdravého morčete:

 • živé a ostražité chování
 • hustá srst
 • zářivé jasné oči
 • suchý čumák
 • čistý zadek

Správné místo na klec pro vaše morčata

Klec pro morčata nejlépe umístěte na tiché, dobře osvětlené místo. Protože morčata nesnášejí vedro a průvan, nesmí být klec vystavena přímému slunečnímu záření ani stát u okna.

V létě můžete také vytvořit venkovní výběh na zahradě nebo na balkoně. Ten musí být chráněn drátěným pletivem, aby morčata byla chráněna před psy, kočkami a dravými ptáky. Je rovněž nutné zajistit úkryt, kde budou tato zvířátka chráněna před větrem, deštěm a přímým slunečním zářením.

Péče o vaše zvířátko

Vytvoření přirozeného prostředí

Morčata jsou společenská zvířata a potřebují společnost jiných jedinců svého druhu stejně jako velkou klec s dostatečným prostorem na pobíhání. Konec konců běhání a hra s kamarády je důležitá, ale je také dobré mít místo, kde si občas můžete odpočinout o samotě.

Proběhnout se každý den po domě nebo na zahradě umožní morčatům zůstat zdravá a spokojená. Kvůli jejich vlastní bezpečnosti je však vždy nutné morčata hlídat, když jsou mimo svou klec.

Čistota a zdraví

Morčata potřebují trochu pomoc s hygienou. Tito malí hlodavci jsou čistotní tvorové, kteří si pravidelně čistí srst. Pokud však chováte dlouhosrstá morčata, musíte jim pomáhat s péčí o srst tím, že ji budete pravidelně vyčesávat. Mnoho krátkosrstých morčat má také rádo, když jim občas pomůžete měkkým kartáčem. Nesmíte však morče koupat, pokud vám to nenařídí veterinář. Znečištěnou srst raději odstřihněte nůžkami místo mytí vodou.

Drápky 

Většina morčat potřebuje občas zastřihnout drápky. To musíte provést opatrně, aby vaše zvířátko neutrpělo poranění. Jak to udělat, vám rádi ukáží v místním obchodě pro chovatele, váš veterinář nebo profesionální chovatel.

Čištění klece pro morčata

V závislosti na velikosti klece a počtu jedinců bude nutné čistit podestýlku v domečku morčat asi dvakrát týdně. Při tomto čištění také musíte vyčistit záchodový koutek. Musíte také v pravidelných intervalech čistit samotnou klec a vybavení jako misku na krmení, přihrádku na seno atd. K tomu nejlépe použijte teplou vodu.

Klec také musíte jednou za měsíc uklidit důkladně: vypláchněte celou klec a mřížky ve vaně s teplou vodou. Nepoužívejte silné čisticí prostředky pro domácnost. V případě nutnosti použijte na vyčištění silně znečištěných míst tvrdý kartáč a trochu čisticího prostředku nebo octa. Poté všechno dobře omyjte čistou vodou a nechte uschnout. Poté můžete nasypat podestýlku pro malé hlodavce a vrátit vybavení na své místo. Dodržování tohoto pravidelného čištění umožní, aby ohrádka vašich morčat zůstala čistá a hygienická.

Strava

Dokonalá strava

Morčata pocházejí z travnatých náhorních plošin Jižní Ameriky, ale už tisíce let jsou chována jako domácí zvířata.

Aby byla morčatům zajištěna správná strava, jsou důležité dvě zásadní podmínky: potřebují krmivo s vysokým obsahem vlákniny a dostatečným obsahem vitamínu C. Na rozdíl od jiných živočichů si totiž nedokáží vytvořit tento vitamín ve svých tělech.

Aby vaše morčata byla spokojená a zůstala zdravá a v dobré kondici, potřebují stravu, která byla navržena s ohledem na jejich konkrétní stravovací potřeby.

Postupy firmy Vitakraft při výrobě krmiva zajišťují optimální přizpůsobení fyziologickým požadavkům na stravu morčat: mají přesně správný obsah živin a dalších prospěšných látek, které umožní vašim miláčkům vést dlouhý a zdravý život. V případě morčat naše výrobky zaručují vysoký obsah vlákniny, vitamínů, zeleného krmení a minerálů. No a samozřejmě také skvěle chutnají! Tímto širokým sortimentem různých výrobků společnost Vitakraft zajišťuje, abyste svým zvířátkům mohli poskytovat příjemnou a pestrou stravu.

Druhy krmiva:

Hlavní krmivo: 
Hlavní krmivo jako Menu Vital pokryje všechny základní nutriční potřeby vašeho morčete.

Krmení s vlákninou: 
Krmení s vlákninou obsahuje vysoký podíl vlákniny nezbytně nutné pro zdravé zažívání vašeho morčete. Protože vláknina vyžaduje hodně žvýkání, zajistí také péči o zuby a zaměstná vaše zvířátko. Mezi krmivo s vlákninou patří alpské seno VitaVerde®, nebo VitaVerde ® Nature plus směs sena s různými příchutěmi včetně pampelišky nebo máty.

Kräcker®:
Tyto chutné okusovací tyčinky mají řadu různých funkcí. Morčata se musí ke krmivu propracovat jako ve volné přírodě, což je zaměstná a zabrání pocitu nudy. Ohryzávání tvrdých tyčinek Kräcker® také obrousí neustále dorůstající zuby a udrží je zdravé.

Pamlsky:
Pamlsky jako Drops jsou především druhem odměny, i když také napomáhají vaše zvířátko zkrotit a vytvořit pouto.

Nutriční doplňky:
Doplňky ke krmivu, např. VITA Fit® minerální kámenVITA Fit® vitamínové peletky a kapky VITA Fit® Vitamin C. 
Splňují konkrétní nutriční potřeby, které mohou nastat v různých fázích života, například v období růstu, po nemoci nebo v období březosti. Mohou být také vhodné pro zvláště aktivní zvířata.

Rady při krmení:

 • Podávejte několikrát denně menší porce krmiva.
 • Podávejte pestrou stravu.
 • Podávejte každý den čerstvé seno.
 • Dbejte na to, aby vaše zvířátko mělo stále přístup k čerstvé vodě nebo nápoji Vitakraft Aqua drink.
 • Podávejte každý den šťavnaté krmení jako ovoce a zelenina. Morčata zvláště milují mrkev, mrkvovou nať, jablka a kapie.
 • Dbejte, aby vaše morče dostávalo krmení bohaté na vitamín C.
 • Odstraňujte šťavnaté krmení, které začne usychat.
 • Vaše zvířátko musí mít neustále něco na okusování, např. tyčinky Kräcker®, aby jeho zuby zůstaly zdravé, a také spoustu sena.

Chování

Ve volné přírodě žijí morčata společně ve skupinkách. Jsou zvyklá na tento způsob života, díky kterému se cítí šťastně a bezpečně. I zdomácnělá morčata potřebují společnost jiných morčat, a proto by neměla být chována o samotě.

Zvláště samičky spolu velmi dobře vycházejí. Není však obtížné chovat spolu i dva nebo více samečků nebo vykastrovaných samečků: pokud jim byl dopřán čas, aby se seznámili, a nejsou kolem žádné samičky, nebudou se obvykle navzájem považovat za protivníky. Sestava, kterou upřednostňují nadšení chovatelé morčat, je malá skupinka skládající se z vykastrovaného samečka a dvou nebo více samiček. Každý, kdo chová skupinku jedinců, ve které je nevykastrovaný sameček, musí počítat s hromadou nových přírůstků. Proto je vhodné nechat samečka vykastrovat u veterináře.

Jazyk morčat

Složité vzájemné sociální vazby mezi morčaty se odrážejí v různých zvucích, které vydávají. Jdou od vrkání a hlasitého kvikání po cvrlikavé zvuky nebo předení připomínající kočku. Každý zvuk má ve společenství morčat svůj odlišný význam. Například hlasité šťastné pískání často slouží jako přivítání.

První dny v novém domově vašeho morčete

Během prvních pár dní po příjezdu do nového domova potřebují morčata klid a ticho, zatímco se seznamují se svým novým prostředím. Podle toho, jak jsou vaši noví miláčci odvážní, dříve nebo později vylezou, aby se dobře porozhlédli.

Jakmile se morčata zabydlí, můžete je začít zvykat na přítomnost lidí. Nejjednodušeji se to dá udělat tak, že je vylákáte ven na chutný pamlsek jako Vitakraft Drops nebo voňavou pampelišku. Přitom na ně mluvte laskavým tónem a nedělejte prudké pohyby. Je také nutné, abyste se nesnažili příliš brzy morčata zvedat. Zanedlouho si vaše zvířátko oblíbí drbání na hlavě a nechá se bez obav zvednout.

Služby zákazníkům

Máte otázky ohledně morčat?

Zde najdete kontaktní formulář.