Naše nové produkty pro křečky!

Objevte hned!

Průvodce ke křečkům

Koupě zvířete a vybavení

Jako opravdoví samotáři necítí křečci potřebu mít společníka ze svého druhu. Daleko důležitější je zajistit dostatek příležitostí na cvičení, aby tito malí hlodavci zůstali aktivní. Proto si připravte velkou klec s kolotočem a spoustou překážek na přelézání, než do ní křečka nastěhujete.

Kontrolní seznam pro první výbavičku

 • velká klec s vodorovnými drátky na šplhání. Pozor: Drátěné příčky nesmí být příliš daleko od sebe, jinak může křeček utéct!
 • krmicí miska na semena a zrní
 • přihrádka za zasunutí zeleného krmení a sena
 • lahvička na pití s čistou pitnou vodou nebo nápojem Vitakraft Aqua Drink
 • lizová sůl obsahující důležité minerály
 • kolotoč pro noční tělocvik vašeho křečka
 • spací budka, ve které váš křeček může odpočívat během dne
 • na stavbu pelíšku: seno a přírodní bavlněný materiál, například VitaVerde® a FOR YOU® podestýlka pro křečky
 • měkká savá podestýlka, například Kleintier-Streu od firmy Vitakraft
 • hlavní krmivo, např. Vitakraft Menu Vital
 • tyčinky Vitakraft Kräcker®, které vaše zvířátko zaměstnají a budou mu obrušovat zuby

Rady při koupi křečka

Křečky lze nalézt v téměř každém obchodě pro chovatele nebo koupit přímo od chovatelů. Křečci hledající nový domov jsou také často v útulcích. Protože tito malí hlodavci jsou aktivní za soumraku, je nejvhodnější si zajet pro nového křečka pozdě odpoledne nebo brzy večer. V tu dobu budou křečci vzhůru a můžete je snadněji pozorovat. Když si budete kupovat křečka, ujistěte se, že mu je nejméně 4-5 týdnů.
Tip: Dobrý nápad je požádat prodavače z obchodu pro chovatele, aby vám dal trochu použitého materiálu na pelíšek ze spací budky. Můžete ho strčit do klece pro křečka, kterou máte připravenou doma, a známá vůně pomůže vašemu novému zvířátku se tam zabydlet.

Známky zdravého křečka:

 • hladká lesklá srst
 • živé chování
 • jasné oči 
 • suchý čumák
 • čistý zadek

Správné místo na klec pro vašeho křečka

Křečci spí téměř celý den, a proto by jejich klec měla být umístěna na klidném místě mimo průvan a přímé sluneční světlo. Křečky je vždy nutné chránit před velkým kolísáním teploty.

Dobrodružné hřiště pro křečky

Křečci jsou schopní lezci s téměř akrobatickými dovednostmi. Popusťte proto uzdu své fantazii, když budete zařizovat svému křečkovi klec - to nejdůležitější je uspokojit jeho potřebu šplhat. Kromě příček samotné klece křečci rádi lezou po neupravených větvičkách nebo pobíhají nahoru a dolů po dřevěných žebřících. Nesmíte však zapomenout na bezpečnost svého zvířátka: pokud se křeček náhle pustí (což křečci dělávají), musí dopadnout na něco měkkého.

Péče o vaše zvířátko

Vytvoření přirozeného prostředí

Jako opravdoví samotáři křečci necítí potřebu mít společníka ze svého druhu. I když je někdy lze chovat bez problémů spolu, dokonce ani křečci opačného pohlaví nebudou mít obvykle o sebe zájem, pokud není doba páření, a raději si půjdou svou cestou. Pokud máte více než jednoho křečka, alespoň zajistěte bezpečný prostor, kde zvířátka můžou být oddělena, pokud dojde ke sporům.

Zvláště křeček zlatý se obvykle chová jako individualista, protože nesnáší jiné příslušníky stejného druhu. Křečík džungarský má pohodovější povahu a je často možné chovat několik jedinců ve společné kleci.

Vyčesávání

Krátkosrstí křečci vůbec nepotřebují pomoc při péči o srst. U dlouhosrstých křečků kontrolujte srst v pravidelných intervalech, zda není špinavá a slepená, a vyčesávejte ji měkkým kartáčem. Důležité: Křečci pocházejí ze suchého pouštního prostředí a nesmí se koupat!

Čištění klece pro křečky

Čistěte klec pro křečky zevnitř i zvenčí večer, když je vaše zvířátko vzhůru. Vypláchněte láhev na pití a krmicí misku teplou čistou vodou. Vytřete podlahu klece jednou týdně vlhkým hadrem a znovu na ni nasypte piliny. Klec také musíte jednou za měsíc uklidit důkladně: vypláchněte celou klec a mřížky ve vaně s teplou vodou. Nesmíte však nikdy používat silné čisticí prostředky pro domácnost.

Strava

Dokonalá strava

Křečci pocházejí z prostředí pouští a stepí, kde toho moc k jídlu nebývá. Často musí strávit celou noc hledáním, než najdou vhodné žrádlo, a jejich strava se skládá z rostlin, semen, ovoce a hmyzu. Pro křečky je zvlášť důležité, aby měli ve své stravě určité množství živočišných i rostlinných bílkovin, protože z těchto bílkovin tito malí „dálkoví běžci” získávají energii, kterou potřebují.

Naši domácí křečci jsou také mimořádně aktivní tvorové, kteří potřebují hodně energie na běh, šplhání apod. Aby zůstali zdraví a v dobré kondici, potřebují křečci stravu na míru s velkým obsahem kvalitních bílkovin a rostlinných tuků. Dokonalá koncepce stravy firmy Vitakraft odpovídá konkrétním potřebám křečků a zajistí, aby bylo v jejich stravě obsaženo vše, co potřebují k dlouhému a zdravému životu.

Druhy krmiva:

Hlavní krmivo: 
Hlavní krmivo jako Menu Vital pokryje všechny základní nutriční potřeby vašeho křečka.

Krmení s vlákninou: 
Toto krmivo má vysoký obsah vlákniny. Protože vláknina vyžaduje hodně žvýkání, zajistí také péči o zuby a zaměstná vaše zvířátko. Mezi krmivo s vlákninou patří alpské seno VitaVerde®, nebo VitaVerde® Nature plus směsi sena s různými příchutěmi včetně pampelišky nebo máty.

Kräcker®:
Tyto chutné okusovací tyčinky mají řadu různých funkcí. Křečci se musí ke krmivu propracovat jako ve volné přírodě, což je zaměstná a zabrání pocitu nudy. Ohryzávání tvrdých tyčinek Kräcker® také obrousí neustále dorůstající zuby a udrží je zdravé.

Pamlsky:
Pamlsky jako Drops jsou především druhem odměny, i když také napomáhají zkrotit vaše zvířátko a vytvořit pouto.

Doplňky stravy: 
Doplňky stravy, například VITA Fit ® minerální kámenVITA Fit ® vitamínové peletky a kapky VITA Fit ® Vitamin C. Splňují konkrétní nutriční potřeby, které mohou nastat v různých fázích života, například v období růstu nebo po nemoci. Rovněž mohou být prospěšné pro zvláště aktivní zvířata.

Rady při krmení:

 • Podávejte pestrou stravu.
 • Podávejte denně šťavnatou stravu jako ovoce nebo čerstvé zelené krmení.
 • Pozor na plísně: pravidelně odklízejte krmení, které váš křeček nashromáždil, denně odstraňujte uschlé zelené krmení.
 • Dbejte na to, aby vaše zvířátko mělo stále přístup k čerstvé vodě nebo nápoji Vitakraft Aqua drink.
 • Aby se jim obrušovaly zuby, potřebují křečci něco na ohlodávání, například tyčinky Kräcker®.
 • Podávejte životně důležité minerály a stopové prvky, které váš křeček potřebuje, a to umístěním lizové soli v křečkově kleci, např. VITA Fit® Solný kámen od firmy Vitakraft.

Chování a seznámení

Chování

Křeček zlatý má sklon k životu o samotě, a proto je nejlepší jej chovat samotného. Naopak křečík džungarský má pohodovější povahu a je často možné chovat několik jedinců ve společné kleci.

Křečci: hrabiví od přírody

Křečci jsou mistry přírody v "křečkování": cokoli jedlého si strčí do svých lícních torb a odnesou si do své skladovací komůrky. Takové chování je zásadně důležité pro přežití v pouštní pustině, ze které křečci pochází. V domácím prostředí však budete muset pravidelně kontrolovat křečkovo skladiště, zda tam nejsou potraviny podléhající zkáze, např. ovoce.

Křečci jsou také od přírody noční tvorové a nevylézají z pelíšku před soumrakem. Proto během dne vyžadují absolutní klid a ticho. Jakmile se probudí, křečci jsou mimořádně aktivní a tráví čas pobíháním, šplháním a hledáním potravy. Budou si taky rádi hrát s vámi a jsou velmi zábavní.

Nový člen vaší rodiny

Během prvních několika dnů je nutné křečka rušit co nejméně, aby si v klidu zvykl na nové prostředí. Jeho klec je proto nutné připravit předem, než se do ní křeček nastěhuje. Jakmile se vaše zvířátko zotaví ze stresující cesty domů, začne prozkoumávat nové okolí a sbírat materiál na stavbu pelíšku.

Kamarádství s křečkem

Jakmile se křeček trošku zabydlí, můžete ho začít zvykat na svou přítomnost. Nejvhodnější doba na to je večer, kdy je křeček nejvíc probuzený. Nejrychlejší způsob, jak získat důvěru tohoto zvířátka, je podat mu do klece malý pamlsek, například tyčinku Kräcker®. Váš křeček si z ní brzy začne odkusovat a zvykne si na pach lidské ruky. Brzy nato ho budete moci lehce pohladit.

Služby zákazníkům

Máte otázky ohledně křečků?

Zde naleznete kontaktní formulář.