Naše nové produkty pro zakrslé králíky!

Objevte hned!

Průvodce k péči o zakrslé králíky

Koupě zvířete a vybavení

Králíci jsou dobromyslná domácí zvířátka, o které je snadné se starat a která milují společnost jiných králíků. I tak však musíte něco vědět, než si králíka koupíte. Aby vaši noví miláčci vedli dlouhý a šťastný život, je důležité zajistit jim dobře vybavené prostředí.

Kontrolní seznam pro první výbavičku

  • dostatečně velká klec pro králíky
  • robustní omyvatelná miska na krmení, např. nádoba z keramiky s glazurou
  • přihrádka na seno pro každodenní potřebu
  • seno, např. VitaVerde® 
  • láhev na pití s čerstvou vodou nebo nápoj Vitakraft Aqua
  • budka na spaní a odpočinek
  • měkká savá podestýlka, např. Comfort classic vyrobená ze štěpkového dřeva nebo  Farmer´s straw litter vyrobená ze slaměných granulí
  • lizová sůl obsahující důležité minerály a stopové prvky, například VITA Fit ® Sel-plus
  • hlavní krmivo, např. Vitakraft Menu Vital
  • tyčinky Vitakraft Kräcker®, aby se vaše zvířátko zabavilo a obrušovalo si zuby

Tipy pro nákup králíků 

Králíky lze nalézt v téměř každém obchodě pro chovatele nebo koupit přímo od profesionálních chovatelů. Adresy chovatelů můžete získat od sdružení chovatelů králíků, která mají pobočku ve většině měst. Králíci hledající nový domov jsou také často v útulcích.

Když si budete kupovat králíka, ujistěte se, že mu je nejméně 7-8 týdnů. A nezapomeňte,  že králíci jsou sociální tvorové, kteří milují společnost jiných králíků.

Známky zdravého králíka:

  • živé a ostražité chování
  • hustá srst
  • zářivé jasné oči
  • suchý čumák
  • čisté uši
  • čistý zadek

Správné místo pro vaši králíkárnu

Nejlepší místo pro králičí klec je ve světlém a tichém koutku místnosti. Vyhýbejte se přímému slunečnímu záření a průvanu, protože mohou být nebezpečné pro králičí zdraví. Protože králíci mají citlivější uši než my a slyší frekvence, které my nedokážeme slyšet, neměla by být posada blízko televize nebo podobného přístroje.

V létě králíci rádi pobývají v bezpečném venkovním výběhu na balkoně se stříškou nebo na stinném místě na zahradě. Chraňte je před zvědavými kočkami tak, že výběh bude zakryt drátěným pletivem. Podklad výběhu musí být také zajištěn - nezapomeňte, že králíci rádi vyhrabávají nory!

Péče o vaše zvířátko

Cvičení je zábava

Králíci se rádi pohybují a potřebují ve své kleci dostatek prostoru na pobíhání a hraní. Králičí ohrada musí být proto dostatečně prostorná, aby si mohli trochu poskákat a postávat na zadních tlapkách. Aby váš králík zůstal šťastný a zdravý, je důležité ho vypustit každý den z klece: králíci nemilují nic jiného než pobíhání a poskakování na bezpečné zahradě nebo po domě. Díky tomu také mají co zkoumat a objevovat, takže na ně dávejte velký pozor, když pobíhají venku.

Čištění králičí klece

V závislosti na velikosti králíkárny či klece a počtu jedinců bude nutné odstraňovat podestýlku jednou nebo dvakrát týdně, čistit jim záchodový koutek vlhkým hadříkem a rozprostřít po podlaze novou podestýlku. Vypláchněte láhev na pití a krmicí misku teplou čistou vodou. Klec také musíte jednou za měsíc uklidit důkladně: vypláchněte celou klec a mřížky ve vaně s teplou vodou. Nikdy však nepoužívejte silné čisticí prostředky pro domácnost.

Čistota a zdraví

Králíci jsou všeobecně velmi čistotní a sami si udržují srst. Nemusíte proto trávit hodně času péčí o čistotu.

Srst

Když králík na jaře a na podzim líná, měli byste ho vyčesávat kartáčem, který není příliš tvrdý, a opatrně mu odstraňovat uvolněnou srst. Králíka však nikdy nesmíte koupat ani sprchovat, protože by to mohlo škodit jeho zdraví. Dlouhosrstí králíci potřebují pravidelné vyčesávání a angorští králíci potřebují stříhat srst.

Drápky a zuby

Většina králíků chovaných v domácnosti potřebuje občas zastřihnout drápky. Musíte přitom dávat velký pozor, protože drápky obsahují nervová zakončení a krevní cévy, které nesmíte poškodit. V obchodě pro chovatele nebo váš veterinář vám poradí, jak drápky správně zastřihávat. Příležitostně také zkontrolujte chrup králíka, a pokud zjistíte problémy, obraťte se na veterináře.

Strava

Dokonalá strava

Králíci pocházejí ze zelených plání jižní Evropy. Zde si tito býložravci dopřávali bohatou stravu obsahující semena, různé traviny, byliny, ovoce a bobule.

Aby byli vaši králíci spokojení a zůstali zdraví a v dobré kondici, potřebují stravu, která byla navržena s ohledem na jejich konkrétní stravovací potřeby.

Postupy firmy Vitakraft při výrobě krmiva zajišťují  optimální přizpůsobení fyziologickým požadavkům na stravu králíků: mají přesně správný obsah živin a dalších prospěšných složek, které umožní vašim miláčkům vést dlouhý a zdravý život. V případě králíků naše výrobky zaručují vysoký obsah vlákniny, vitamínů, zeleného krmení a minerálů. No a samozřejmě také skvěle chutnají! Tímto širokým sortimentem různých výrobků společnost Vitakraft zajišťuje, abyste svým  zvířátkům mohli poskytovat příjemnou a pestrou stravu.

Druhy krmiva:

Hlavní krmivo: 

Hlavní krmivo jako Menu Vital pokryje všechny základní nutriční potřeby vašeho králíka.

Krmení s vlákninou: 

Krmení s vlákninou obsahuje vysoký podíl vlákniny nezbytně nutné pro zdravé zažívání vašeho králíka. Protože vláknina vyžaduje hodně žvýkání, zajistí také péči o zuby a zaměstná vaše zvířátko. Mezi krmivo s vlákninou patří alpské seno VitaVerde®, nebo směsi sena VitaVerde® Nature plus s různými příchutěmi včetně pampelišky nebo máty.

Kräcker: 

Tyto chutné okusovací tyčinky mají řadu různých funkcí. Králíci se musí ke krmivu propracovat jako ve volné přírodě, což je zaměstná a zabrání pocitu nudy. Ohryzávání tvrdých tyčinek Kräcker® také obrousí neustále dorůstající zuby a udrží je zdravé.

Pamlsky:

Pamlsky jako Drops jsou především druhem odměny, i když také napomáhají zkrotit vaše zvířátko a vytvořit pouto.

Doplňky stravy: 

Doplňky stravy jako VITA Fit® minerální kámenVITA Fit® vitamín C a tablety VITA bon® pomáhají vašemu miláčkovi zůstat silný a zdravý. Splňují konkrétní nutriční potřeby, které mohou nastat v různých fázích života, například v období růstu, po nemoci nebo v období březosti. Mohou být také vhodné pro zvláště aktivní zvířata.  

Rady při krmení:

  • Podávejte několikrát denně menší porce krmiva.
  • Podávejte pestrou stravu.
  • Podávejte každý den čerstvé seno.
  • Dbejte na to, aby vaše zvířátko mělo stále přístup k čerstvé vodě nebo nápoji Vitakraft Aqua drink.
  • Podávejte každý den šťavnaté krmení jako ovoce a zelenina. Králíci zvláště milují mrkev, mrkvovou nať, pampelišky a kapie.
  • Odstraňujte oschlé krmivo.
  • Vaše zvířátko musí mít neustále něco na okusování např. tyčinky Kräcker®, aby jeho zuby zůstaly zdravé, a také spoustu sena.

Chování a seznámení

Chování

Nijak nepřekvapuje, že králíci jsou tak oblíbená domácí zvířátka. Nejenže jsou roztomilí, ale jsou i velmi inteligentní a aktivní a dokáží si vytvořit silné pouto se svým majitelem. Jakmile se zabydlí, rádi se vám uvelebí na klíně pro jemné pohlazení.

Nesmíte však zapomenout, že divocí předkové domácích králíků žili ve velkých koloniích. Váš králík proto bude nejspokojenější, když bude chován s jinými jedinci svého druhu.

První hodiny králíka v novém domově

Klec pro králíka musí být správně připravena ještě předtím, než ho přivezete domů. Během prvních několika dnů je nutné králíka rušit co nejméně, aby si v klidu zvykl na nové prostředí. Pokud máte dva králíky, kteří se potřebují navzájem poznat, postupujte opatrně a pečlivě je sledujte, když se začínají kamarádit.

Jak zkrotit králíka

Králíci jsou družné povahy a snadno vám začnou důvěřovat. S trochou trpělivosti budete mít brzy ke svému miláčkovi úzké pouto. Od samého začátku na králíka mluvte tiše přátelským tónem a oslovujte ho jménem. Jakmile se králík za pár dnů zabydlí, postupně ho můžete zvykat na svou ruku. To nejlépe uděláte tak, že mu podáte chutný pamlsek, např. Vitakraft Drops. To králíkovi umožní si zvyknout na pach vaší ruky a brzy se rád nechá pohladit.

Služby zákazníkům

Máte otázky ohledně zakrslých králíků?

Zde najdete kontaktní formulář.