Průvodce k domácím krysám

Koupě zvířete a vybavení

Krysy jsou aktivní a inteligentní zvířata a člověk se s nimi nikdy nenudí. Krysy však samy také potřebují zábavu: potřebují společnost jedinců vlastního druhu, prostorný domov a neustále pestré možnosti hraní a šplhání.

Kontrolní seznam pro první výbavičku

 • dostatečně velká klec
 • robustní omyvatelná miska na krmení
 • přihrádka na seno pro každodenní potřebu
 • láhev na pití s čerstvou vodou nebo nápoj Vitakraft Aqua
 • budka na spaní a odpočinek
 • neopracované větvičky, lano a malé žebříky na vylézání
 • na zábavu a vyplnění času krysy: kartonové trubičky, dřevěné houpačky, visuté houpačky atd.
 • kámen pro hlodavce poskytující cenné minerály, např. minerální kámen VITA Fit®
 • materiál na spací pelíšek, např. zbytky látky nebo seno řady VitaVerde®
 • měkká savá podestýlka, např. Comfort classic vyrobená ze štěpkového dřeva nebo Farmer´s straw litter vyrobená ze slaměných granulí
 • hlavní krmivo, např. Vitakraft VITA® Special nebo Menu Vital
 • tyčinky Vitakraft Kräcker®, aby se vaše zvířátko zabavilo a obrušovalo si zuby

Rady při koupi krysy

Krysy lze nalézt v téměř každém obchodě pro chovatele nebo koupit přímo od chovatelů. Krysy hledající nový domov jsou také často v útulcích. Chovatelé často nabízejí mladé krysy s řadou různých barevných vzorů. Když si budete kupovat krysu, ujistěte se, že jí je nejméně 4-6 týdnů.

Známky zdravé krysy:

 • živé chování a zvědavost
 • jasné a zářivé oči
 • čistá srst
 • čistý zadek

Správné místo na klec pro vaši krysu

Klec pro krysy nejlépe umístěte na tiché dobře osvětlené místo. Protože nesnášejí vysoké teploty, neměli byste klec vystavovat přímému slunečnímu záření. Krysy se snadno nachladí, proto zajistěte, aby neměly klec v průvanu.

Služby zákazníkům

Máte otázky ohledně domácích krys? Zde naleznete odpovědi a kontaktní formulář.

 

 

Zjistěte si >>

Péče o vaše zvířátko

Aby mohly být spokojené, krysy potřebují společnost jedinců svého druhu, a proto byste je měli chovat alespoň ve dvojicích. Může jít o dva jedince stejného pohlaví nebo opačného pohlaví, i když v druhém případě je nejvhodnější samečka nechat vykastrovat, abyste se vyhnuli nežádoucím přírůstkům. Pokud budete spolu seznamovat dvě cizí krysy, postupujte opatrně a v úvodní fázi je hlídejte.

Čistota a zdraví

Krysy jsou čistotní tvorové a několikrát denně si dopřejí pořádnou péči o sebe. Obvykle přitom nepotřebují lidskou pomoc. V létě si však mnoho krys rádo dopřeje osvěžující koupel. K tomu účelu naplňte mělkou misku vlažnou vodou. Nezapomeňte krysy hlídat, zatímco se cákají. Poté každého jedince pečlivě osušte a nenechte ho v průvanu, aby se nenachladil.

Drápky a zuby

Stejně jako všichni hlodavci mají i krysy zuby, které jim rostou po celý život. Aby se jim obrušovaly zuby, potřebují něco na ohlodávání, například tyčinky Kräcker® firmy Vitakraft.

Pokud mají vaše krysy příliš dlouhé drápky, bude jim je muset zastřihnout veterinář. Aby k tomu nedošlo, je nejvhodnější umístit do klece kámen nebo drsnou dlaždičku, aby si na nich mohly krysy drápky obrušovat.

Klec pro krysu
Výbavička do krysí klece

Protože krysy rády běhají a šplhají, musí mít dostatečně prostornou klec. Mají zvláště rády klece s různými plošinkami spojenými žebříky a provazy nebo neopracovanými větvičkami. Čas od času byste jim také měli vyměnit hračky a zařízení, aby se krysy mohly zabavit něčím novým a vzrušujícím.

Správné místo na klec pro vaši krysu

Ideální místo na klec pro krysu představuje tichý koutek v místnosti, kde nebude klec v průvanu ani na přímém slunečním světle. Vyhýbejte se místům s velkým výkyvem teplot.

Čištění klece pro krysy

Krysy mají rády domeček čistý a uklizený. Proto je nejvhodnější jim misku na krmení a láhev na vodu umývat denně čistou vodou. Dvakrát týdně jim umyjte dno klece horkou vodou a vyměňte podestýlku. To je také příležitost ke kontrole podestýlky ve spací budce a k výměně v případě potřeby. Podle potřeby čistěte mříže klece, hračky, větvičky a ostatní zařízení. Nepoužívejte silné čisticí prostředky do domácnosti.

Jít si zahrát

Krysy milují překvapení. I když si hrají po domě, vyžívají se v pestrosti. Jsou to inteligentní tvorové a mají rádi výzvu. Například můžete kryse ukrýt pamlsek do pískoviště, aby si ho našla. Nebo jí můžete postavit pořádné hřiště s žebříčky, trubkami, provazovými žebříky a malými houpacími sítěmi.

Strava

Dokonalá strava

Základ stravy zdomácnělých krys tvoří především obilniny, semena, ořechy a zelenina, i když potřebují také trochu živočišných bílkovin. Krysy si však také pochutnají na dobrotách a milují příležitostné pamlsky.

Jsou to všežravci - to ale neznamená, že je jednoduše můžete krmit zbytky jídla! Aby zůstaly zdravé, stejně jako jiná zvířata i ony potřebují stravu, která byla navržena s ohledem na jejich konkrétní stravovací potřeby a obsahuje vše, co potřebují k tomu, aby byly aktivní po celý den: křupavé cereálie, chutné plody, vysoce kvalitní bílkoviny, minerály a vitamíny. Kromě zdravých potravin krysy také každý den potřebují čerstvou pitnou vodu a něco na okusování, aby jim nepřerostly zuby.

Druhy krmiva

Hlavní krmivo:
Hlavní krmivo jako Menu Vital, odzkoušené a ověřené krmivo firmy Vitakraft, pokryje všechny základní nutriční potřeby vašeho potkana.

Krmení s vlákninou:
Toto krmivo má vysoký obsah vlákniny. Protože vláknina vyžaduje hodně žvýkání, zajistí také péči o zuby a zaměstná vaše zvířátko. Mezi krmivo s vlákninou patří alpské seno VitaVerde®, VitaVerde ® Nature plus směs sena s různými příchutěmi včetně pampelišky nebo máty.

Kräcker®:
Tyto chutné okusovací tyčinky mají řadu různých funkcí. Krysy se musí ke krmivu propracovat jako ve volné přírodě, což je zaměstná a zabrání pocitu nudy. Ohryzávání tvrdých tyčinek Kräcker® také obrousí neustále dorůstající zuby a udrží je zdravé.

Pamlsky:
Pamlsky jako Drops jsou především druhem odměny, i když také napomáhají zkrotit vaše zvířátko a vytvořit pouto.

Nutriční doplňky:
Doplňky stravy, například VITA Fit® minerální kámen a VITA Fit® vitamínové peletky vyhovují konkrétním požadavkům na výživu, které mohou nastat v různých životních fázích, např. v období růstu, po nemoci nebo v době březosti. Mohou být také vhodné pro zvláště aktivní zvířata.

Rady při krmení:

 • Krmte v pevně stanovenou hodinu, pokud možno ráno a večer.
 • Podávejte pestrou stravu.
 • Do samostatné misky dávejte zelené krmení.
 • Podávejte každý den čerstvou pitnou vodu nebo nápoj Vitakraft Aqua drink.
 • Aby se jim obrušovaly zuby, potřebují krysy něco na ohlodávání, například tyčinky Kräcker®.
 • Odstraňujte denně zbytky čerstvé potravy a uschlé zelené krmení.
 • Sladkosti a zbytky lidského jídla mohou vést k onemocnění.

Chování a seznámení

Všechny krysy mají vlastní osobnost. I když se občas mohou chovat rezervovaně, jsou také velmi zvědavé. S trochou trpělivosti a pozornosti od majitelů se tito inteligentní tvorové obvykle stanou velmi krotkými a důvěřivými. Jakmile se naváže důvěrný vztah, mají krysy rády hlazení a rády lezou po svých majitelích.

Seznámení

Když krysy poprvé dorazí do nového domova, potřebují, abyste je zpočátku nechali na pokoji. Můžete začít s navazováním kontaktu, jakmile se přestanou bát a začnou prozkoumávat své okolí.

Chování k ostatním krysám

Krysy se skvěle učí a dokáží milovat. Jako skupinoví tvorové se silným smyslem pro sociální povědomí si krysy navzájem pečují o srst a rády se k sobě přitulí, když jdou spát. Ve spojení s jejich vysokou inteligencí je toto sociální chování výrazným rysem, který z krysy dělá skvělého zvířecího kamaráda.

Jak zkrotit svou krysu

Všechny krysy jsou skutečné individuality a mají sklon reagovat odlišně. Proto neexistuje univerzální metoda, jak poznat a zkrotit svou krysu. Mnohé krysy jsou tak zvědavé, že aktivně vyhledají lidi a budou usilovat o kontakt. U jiných se však musíte chopit iniciativy a lehce se k nim přiblížit. U zvlášť plachých jedinců poslouží osvědčená taktika - umístíte staré používané kusy oděvu (např. ponožky) do klece jako materiál na spací pelíšek, aby si vaši noví miláčci zvykli na váš pach.

Webdesign, Magento, TYPO3, Programmierung, Hosting, SEO: iunctim Medienagentur Bremen