Naše nové produkty pro domácí krysy!

Objevte hned!

Průvodce k potkanům

Koupě zvířete a vybavení

Potkani jsou aktivní a inteligentní zvířata a člověk se s nimi nikdy nenudí. Potkani však sami také potřebují zábavu: potřebují společnost jedinců vlastního druhu, prostorný domov a neustále pestré možnosti hraní a šplhání.

Kontrolní seznam pro první výbavu

 • dostatečně velká klec
 • robustní omyvatelná miska na krmení
 • přihrádka na seno pro každodenní potřebu
 • láhev na pití s čerstvou vodou nebo nápoj Vitakraft Aqua Drink
 • budka na spaní a odpočinek
 • neopracované větvičky, lano a malé žebříky na vylézání
 • na zábavu a vyplnění času potkana: kartonové trubičky, dřevěné houpačky, visuté houpačky atd.
 • kámen pro hlodavce poskytující cenné minerály, např. minerální kámen VITA Fit®
 • materiál na spací pelíšek, např. zbytky látky nebo seno řady VitaVerde®
 • měkká savá podestýlka, např. Comfort classic vyrobená ze štěpkového dřeva nebo Farmer´s straw litter vyrobená ze slaměných granulí
 • hlavní krmivo, např. Vitakraft VITA® Special nebo Menu Vital
 • tyčinky Vitakraft Kräcker®, aby se vaše zvířátko zabavilo a obrušovalo si zuby

Rady při koupi potkana

Potkany lze nalézt v téměř každém obchodě pro chovatele nebo koupit přímo od chovatelů. Krysy hledající nový domov jsou také často v útulcích. Chovatelé často nabízejí mladé krysy s řadou různých barevných vzorů. Když si budete kupovat krysu, ujistěte se, že jí je nejméně 4-6 týdnů.

Známky zdravé krysy:

 • živé chování a zvědavost
 • jasné a zářivé oči
 • čistá srst
 • čistý zadek

Správné místo na klec pro vašeho potkana

Klec pro potkany nejlépe umístěte na tiché dobře osvětlené místo. Protože nesnáší vysoké teploty, neměli byste klec vystavovat přímému slunečnímu záření. Potkani se snadno nachladí, proto zajistěte, aby neměli klec v průvanu.

Péče o vaše zvířátko

Aby mohli být spokojení, potkani potřebují společnost jedinců svého druhu, a proto byste je měli chovat alespoň ve dvojicích. Může jít o dva jedince stejného pohlaví nebo opačného pohlaví, i když v druhém případě je nejvhodnější samečka nechat vykastrovat, abyste se vyhnuli nežádoucím přírůstkům. Pokud budete spolu seznamovat dva cizí potkany, postupujte opatrně a v úvodní fázi je hlídejte.

Čistota a zdraví

Potkani jsou čistotní tvorové a několikrát denně si dopřejí pořádnou péči o sebe. Obvykle přitom nepotřebují lidskou pomoc. V létě si však mnoho potkanů rádo dopřeje osvěžující koupel. K tomuto účelu naplňte mělkou misku vlažnou vodou. Nezapomeňte potkany hlídat, zatímco se cákají. Poté každého jedince pečlivě osušte a nenechte ho v průvanu, aby se nenachladil.

Drápky a zuby

Stejně jako všichni hlodavci mají i potkani zuby, které jim rostou po celý život. Aby se jim obrušovaly zuby, potřebují něco na ohlodávání, například tyčinky Kräcker® firmy Vitakraft.

Pokud mají vaši potkani příliš dlouhé drápky, bude jim je muset zastřihnout veterinář. Aby k tomu nedošlo, je nejvhodnější umístit do klece kámen nebo drsnou dlaždičku, aby si na nich mohli potkani drápky obrušovat.

Klec pro potkana
Výbava do potkaní klece

Protože potkani rádi běhají a šplhají, musí mít dostatečně prostornou klec. Mají zvláště rádi klece s různými plošinkami spojenými žebříky a provazy nebo neopracovanými větvičkami. Čas od času byste jim také měli vyměnit hračky a zařízení, aby se potkani mohli zabavit něčím novým a vzrušujícím.

Správné místo na klec pro vašeho potkana

Ideální místo na klec pro potkana představuje tichý koutek v místnosti, kde nebude klec v průvanu ani na přímém slunečním světle. Vyhýbejte se místům s velkým výkyvem teplot.

Čištění klece pro potkany

Potkani mají rádi domeček čistý a uklizený. Proto je nejvhodnější jim misku na krmení a láhev na vodu umývat denně čistou vodou. Dvakrát týdně jim umyjte dno klece horkou vodou a vyměňte podestýlku. To je také příležitost ke kontrole podestýlky ve spací budce a k výměně v případě potřeby. Podle potřeby čistěte mříže klece, hračky, větvičky a ostatní zařízení. Nepoužívejte silné čisticí prostředky do domácnosti.

Jít si zahrát

Potkani milují překvapení. I když si hrají po domě, vyžívají se v pestrosti. Jsou to inteligentní tvorové a mají rádi výzvu. Například můžete svému potkanovi ukrýt pamlsek do pískoviště, aby si ho našel. Nebo mu můžete postavit pořádné hřiště s žebříčky, trubkami, provazovými žebříky a malými houpacími sítěmi.

Strava

Dokonalá strava

Základ stravy potkanů tvoří především obilniny, semena, ořechy a zelenina, i když potřebují také trochu živočišných bílkovin. Potkani si však také pochutnají na dobrotách a milují příležitostné pamlsky.

Jsou to všežravci - to ale neznamená, že je jednoduše můžete krmit zbytky jídla! Aby zůstali zdraví, stejně jako jiná zvířata i oni potřebují stravu, která byla navržena s ohledem na jejich konkrétní stravovací potřeby a obsahuje vše, co potřebují k tomu, aby byli aktivní po celý den: křupavé cereálie, chutné plody, vysoce kvalitní bílkoviny, minerály a vitamíny. Kromě zdravých potravin potkani také každý den potřebují čerstvou pitnou vodu a něco na okusování, aby jim nepřerostly zuby.

Druhy krmiva

Hlavní krmivo:
Hlavní krmivo jako Menu Vital, odzkoušené a ověřené krmivo firmy Vitakraft, pokryje všechny základní nutriční potřeby vašeho potkana.

Krmení s vlákninou:
Toto krmivo má vysoký obsah vlákniny. Protože vláknina vyžaduje hodně žvýkání, zajistí také péči o zuby a zaměstná vaše zvířátko. Mezi krmivo s vlákninou patří alpské seno VitaVerde®VitaVerde ® Nature plus směs sena s různými příchutěmi včetně pampelišky nebo máty.

Kräcker®:
Tyto chutné okusovací tyčinky mají řadu různých funkcí. Potkani se musí ke krmivu propracovat jako ve volné přírodě, což je zaměstná a zabrání pocitu nudy. Ohryzávání tvrdých tyčinek Kräcker® také obrousí neustále dorůstající zuby a udrží je zdravé.

Pamlsky:
Pamlsky jako Drops jsou především druhem odměny, i když také napomáhají zkrotit vaše zvířátko a vytvořit pouto.

Nutriční doplňky:
Doplňky stravy, například VITA Fit® minerální kámen a VITA Fit® vitamínové peletky vyhovují konkrétním požadavkům na výživu, které mohou nastat v různých životních fázích, např. v období růstu, po nemoci nebo v době březosti. Mohou být také vhodné pro zvláště aktivní zvířata.

Rady při krmení:

 • Krmte v pevně stanovenou hodinu, pokud možno ráno a večer.
 • Podávejte pestrou stravu.
 • Do samostatné misky dávejte zelené krmení.
 • Podávejte každý den čerstvou pitnou vodu nebo nápoj Vitakraft Aqua drink.
 • Aby se jim obrušovaly zuby, potřebují potkani něco na ohlodávání, například tyčinky Kräcker®.
 • Odstraňujte denně zbytky čerstvé potravy a uschlé zelené krmení.
 • Sladkosti a zbytky lidského jídla mohou vést k onemocnění.

Chování a seznámení

Všichni potkani mají vlastní osobnost. I když se občas mohou chovat rezervovaně, jsou také velmi zvědaví. S trochou trpělivosti a pozornosti od majitelů se tito inteligentní tvorové obvykle stanou velmi krotkými a důvěřivými. Jakmile se naváže důvěrný vztah, mají potkani rádi hlazení a rádi lezou po svých majitelích.

Seznámení

Když potkani poprvé dorazí do nového domova, potřebují, abyste je zpočátku nechali na pokoji. Můžete začít s navazováním kontaktu, jakmile se přestanou bát a začnou prozkoumávat své okolí.

Chování k ostatním potkanům

Potkani se skvěle učí a dokáží milovat. Jako skupinoví tvorové se silným smyslem pro sociální povědomí si potkani navzájem pečují o srst a rádi se k sobě přitulí, když jdou spát. Ve spojení s jejich vysokou inteligencí je toto sociální chování výrazným rysem, který z potkana dělá skvělého zvířecího kamaráda.

Jak zkrotit svého potkana

Všichni potkani jsou skutečné individuality a mají sklon reagovat odlišně. Proto neexistuje univerzální metoda, jak poznat a zkrotit svého potkana. Mnozí jsou tak zvědaví, že aktivně vyhledají lidi a budou usilovat o kontakt. U jiných se však musíte chopit iniciativy a lehce se k nim přiblížit. U zvlášť plachých jedinců poslouží osvědčená taktika - umístíte staré používané kusy oděvu (např. ponožky) do klece jako materiál na spací pelíšek, aby si vaši noví miláčci zvykli na váš pach.

Služby zákazníkům

Máte otázky ohledně domácích krys?

Zde naleznete kontaktní formulář.