Naše nové produkty pro činčilu!

Objevte hned!

Průvodce k činčilám

Koupě zvířete a vybavení

Činčily jsou aktivní hlodavci, kteří rádi pobíhají a velmi se hodí jako domácí mazlíčci. Když si dopřejete trochu času, abyste poznali povahu těchto zvířat, dokážete poskytnout činčilám optimální podmínky pro život, včetně správné klece, vhodného krmení a řady věcí, kterými se zaměstnají. I tak však musíte vědět určité věci, než si činčilu koupíte.

Kontrolní seznam pro první výbavu

 • dostatečně velká klec pro činčily
 • robustní omyvatelná miska na krmení
 • přihrádka na seno pro každodenní potřebu
 • láhev na pití s čerstvou vodou nebo nápoj Vitakraft Aqua Drink
 • budka na spaní a odpočinek
 • silné neopracované větve, desky na sezení v různých výškách a žebříčky na vylézání
 • na zábavu a vyplnění času činčily: kartonové roury, dřevěné houpačky atd.
 • kámen pro hlodavce poskytující cenné minerály, např. minerální kámen VITA Fit®
 • materiál na spací pelíšek, např. seno řady VitaVerde® nebo zbytky látky
 • měkká savá podestýlka, např. Comfort classic vyrobená ze štěpkového dřeva nebo Farmer´s straw litter vyrobená ze slaměných granulí
 • hlavní krmení, např. Vita Special® 
 • tyčinky Vitakraft Kräcker®, aby se vaše zvířátko zabavilo a obrušovalo si zuby

Tipy pro nákup činčily

Činčily lze nalézt v téměř každém obchodě pro chovatele nebo koupit přímo od chovatelů. Činčily hledající nový domov jsou také často v útulcích. Když si budete kupovat činčilu, ujistěte se, že jí je nejméně osm týdnů. Protože činčily začínají být aktivní až za soumraku, nejvhodnější doba na hledání nového mazlíčka je pozdní odpoledne.

Známky zdravé činčily:

 • živé chování (ve správnou denní dobu)
 • hustá rovnoměrná srst bez lysin
 • suchý a čistý čumák
 • jasné a zářivé oči
 • rovné okraje ruší bez lupů a strupů
 • zdravé přední zuby, které by měly mít žlutooranžovou barvu a být vzájemně rovnoběžné
 • čistý zadek a pevný oválný trus

Péče o vaše zvířátko

Činčily potřebují prostornou klec, v níž budou mít prostor na poskakování. Musí také mít pravidelnou možnost (pokud možno každý den) si volně poběhat po domě a uspokojit svou potřebu pohybu. Nezapomeňte však: silný instinkt činčil k okusování věcí může někdy vést k poškození nábytku, takže je vždy pečlivě hlídejte, pokud jsou mimo klec.

Čistota a zdraví

Činčily jsou velmi čistotná zvířátka s jen velmi slabým pachem. Nepotřebují přímou pomoc při čištění, i když byste měli znát následující informace a řídit se jimi.

Srst

Ve svém přirozeném prostředí se činčily starají o svou srst, čistí si ji a odmašťují pravidelnými „koupelemi” v jemném písku. Jde o jediný způsob, jak si mohou uchovat ochrannou izolační vrstvu na své hedvábně hladké srsti. Každodenní písková lázeň, např. v Chinchilla Sandy special od firmy Vitakraft, je proto zásadně důležitá pro zdraví, vzhled a spokojenost vaší činčily.
A přestože může být jejich měkká srst lákavá, činčily obvykle nemají rády pravidelné hlazení, protože jim na srsti ulpívá tuk z lidských rukou.

Zuby

Přední zuby činčil rostou neustále po celý jejich život. K obroušení těchto zubů proto činčily potřebují okusovat něco zvlášť tvrdého, např. tyčinky Kräcker® nebo větvičky z neošetřovaných ovocných stromů. Důležitou roli při udržování zdravých zubů hraje i seno, protože ho musí dlouho přežvykovat. Pokud má vaše činčila problémy se zuby, obraťte se pro radu na veterináře.

Klec pro činčily

Činčily jsou od přírody velmi živé a nemají nic raději než pobíhání a poskakování. Klec by proto měla poskytovat dostatek prostoru na hopsání a být vysoká. Vhodným řešením je voliéra určená pro malé ptáky, do které dáte desky na posedávání v různých výškách. Ujistěte se však při nákupu, že má dvířka dostatečně velká na činčilu.

Vybavení do klece pro činčily

Všechny klece pro činčily musí nabízet spoustu možností na hraní a vylézání. Tyčky musí být dostatečně silné, aby se jimi činčily neprokousaly ven. Tyčky natřené barvou nebo potažené plastem mohou vašemu zvířátku ublížit.

Správné místo na klec pro činčily

Činčily během dne spí, a proto musí být chovány na klidném místě. Ideální je světlý oddělený kout místnosti. Nejvhodnější je umístit klec do výšky vašeho hrudníku, aby se zvířátko nebálo pohybů shora. Klec by neměla stát na příliš teplém místě, ideální pokojová teplota je 18 °C. Dokonce ani v létě by neměla být dlouhodobě vyšší než 25 °C. Činčily nesnášejí průvan ani přímé sluneční světlo.

Čištění klece pro činčily

Veškeré čištění provádějte večer, jakmile se činčila probudí. Odstraňujte a vyměňujte znečištěné seno a vlhkou podestýlku (včetně podestýlky ze spacího domečku) několikrát za týden.
Jednou za týden také musíte klec vyčistit důkladně. Umyjte láhev na pití, misku na krmení, pískové brouzdaliště, vyčistěte podlahu klece horkou vodou a dejte do klece novou podestýlku. Jednou za měsíc také musíte horkou vodou umýt větvičky na šplhání a poté je dobře osušit. Nepoužívejte silné čisticí prostředky do domácnosti.

Vytvoření přirozeného prostředí

Činčily mají raději ve své kleci společnost jiných jedinců svého druhu. Protože ve svém přirozeném prostředí žijí činčily v koloniích, nejsou zvyklé na samotářský život. Obvykle jsou nejlepšími společníky dvojice jedinců opačného pohlavní nebo dvě samičky, které vyrůstaly společně. I dva samečci mohou být spokojeně spolu, pokud není poblíž samička, o kterou by bojovali.
Při seznamování dvou vzájemně cizích činčil musíte postupovat velmi opatrně. Každý, kdo chová skupinku jedinců, ve které je nevykastrovaný sameček, musí počítat s hromadou nových přírůstků.

Strava

Dokonalá strava

Činčily jsou zvyklé na stravu, která se přirozeně vyskytuje v jejich přirozeném prostředí v jihoamerických Andách. Zahrnuje to především potravu s nízkým obsahem živin a vysokým obsahem vlákniny, např. zelenina, byliny, tráva, kořínky, kůra a občas ovoce a bobule.
Jinými slovy, činčily jsou praví býložravci, kteří potřebují stravu bohatou na vlákninu i jako domácí zvířátka. Ideálně tyto požadavky splňuje seno a specializované hlavní krmivo, např. granule Vitakraft Chinchilla Pellets. Ideální doplněk představují sušené bylinky a minerální kámen. Činčily jsou impulsivní hlodavci se spoustou energie, proto musíte zajistit, aby neustále měly v kleci tyčinku Kräcker®. Velmi rády také okusují čerstvé větvičky z ovocných stromů.

Druhy krmiva

Hlavní krmivo:
Všechny základní požadavky na výživu činčil splňuje hlavní krmivo jako Chinchilla Pellets nebo VITA® Special.

Krmení s vlákninou:
Krmení s vlákninou obsahuje vysoký podíl vlákniny nezbytně nutné pro zdravé zažívání činčil. Protože vláknina vyžaduje hodně žvýkání, zajistí také péči o zuby a zaměstná vaše zvířátko. Mezi krmivo s vlákninou patří alpské seno VitaVerde®VitaVerde ® Nature plus směs sena s různými příchutěmi včetně pampelišky nebo máty.

Kräcker®:
Tyto chutné okusovací tyčinky mají řadu různých funkcí. Činčily se musí ke krmivu propracovat jako ve volné přírodě, což je zaměstná a zabrání pocitu nudy. Ohryzávání tvrdých tyčinek Kräcker® také obrousí neustále dorůstající zuby a udrží je zdravé.

Pamlsky:
Chutné pamlsky s vysokým obsahem zeleniny a ovoce jako Cocktail Gourmet Mix zajišťují pestrost stravy malých hlodavců a lze je použít jako odměnu. Mohou být užitečné také během seznamování při krocení činčily.

Nutriční doplňky:
Doplňky krmiva, např. VITA Fit® minerální kámen a VITA Fit® vitamínové peletky splňují konkrétní nutriční potřeby, které mohou nastat v různých fázích života, například v období růstu, po nemoci nebo v období březosti. Mohou být také vhodné pro zvláště aktivní zvířata.  

Rady při krmení:

 • Krmte zvířátko vždy v noci.
 • Musí mít neustále na dosah seno.
 • Sledujte objem hlavního krmiva, které podáváte.
 • Podávejte každý den čerstvou vodu nebo nápoj Vitakraft Aqua drink.
 • Zajistěte, aby činčila měla neustále něco na okusování a obrušování zubů, např. větvičky z neošetřovaných stromů nebo tyčinky Kräcker®.
 • Nejvhodnější je podat vašemu zvířátku pamlsek ve chvíli, kdy vyleze, aby si hrálo.
 • Zajistěte svému zvířátku přísun dalších vitamínů a minerálů podáváním výrobku VITA Fit ® Calci fit.
 • Podávejte jen malé množství čerstvého ovoce, oříšků a zeleného krmení.

Chování a seznámení

Při laskavém zacházení se činčily obvykle ochočí velmi rychle a často se naučí reagovat na své jméno. Činčily jsou ideální tvorové pro ty, kdo pracují, protože vedou noční život a začínají být aktivní brzy večer. Jakmile se probudí, tito energičtí tvorové rádi předvádějí své akrobatické dovednosti: odvážné šplhání a výskoky do metrové výšky z místa jsou pro tyto rozené gymnasty hračkou. Důležité: Činčily potřebují spát během dne a nesmí být rušeny.

Nový domov

I když se některé činčily zabydlí už po několika dnech, jiné na to potřebují trochu víc času. V každém případě dopřejte svému novému spolubydlícímu klid, zatímco se začíná cítit jako doma ve svém novém prostředí. Činčily bývají obvykle od přírody plaché. Hluk, cizí lidé a prudké pohyby mohou vašeho miláčka polekat nebo u něho vyvolat stres - i když se činčila zpočátku jeví být v pořádku.

Jak zkrotit činčilu

Jakmile se činčila trošku zabydlí, můžete ji začít zvykat na svou přítomnost. Například jí můžete přes mříže podávat každý večer pamlsek a přitom na ni mluvit laskavým tónem. Činčily mají zvláště rády tyčinky Kräcker® nebo příležitostně půlku lískového ořechu.

Až když si činčila zvykne na tento způsob krmení, začněte ji krmit přes otevřená dvířka. Jakmile se činčila už nebude bát vaší ruky a sama se přiblíží, můžete se jí začít opatrně dotýkat. Nesnažte se ji zvedat, dokud vám nedovolí dotýkat se bez jakýchkoliv známek strachu. Zvednutí činčily si vyžádá ze strany zvířátka důvěru a ze strany majitele praxi a intuici. Zpočátku zasuňte opatrně ruku pod činčilu. Druhou rukou přidržujte činčilu u kořene ocasu tak, aby nevyskočila. Důležité: Ocas činčily je velmi citlivý a nesmíte ji nikdy uchopit nebo přidržovat za konec ocasu. Nesmíte činčily také chytat za krk, protože srst v těchto místech okamžitě vypadne.

Služby zákazníkům

Máte otázky ohledně činčil?

Zde naleznete kontaktní formulář.