Naše nové výrobky pro zahradní ptáci!
Objevte hned!Pomoc po celý rok
Krmit zahradní ptáky je důležitější než kdykoliv předtímRozšiřující se stavební činnost, monokultury na našich zahradách, používání insekticidů a změna klimatu komplikují čím dál více ptákům ve volné přírodě nalezení dostatku potravy. Poskytováním dalšího krmiva vytvořeného přímo pro zahradní ptáky napomáháte obnově rovnováhy, za což vás odmění velký počet pestrobarevných návštěvníků vaší zahrady.
Podzim a zima
Období od konce září do začátku dubna je zvlášť neplodné a nebezpečné pro zahradní ptáky - dokonce i za mírné zimy, když půdu nepokrývá sníh. Během těchto zimních měsíců jsou dny mnohem kratší, což poskytuje ptákům méně času na uspokojení každodenních požadavků na energii. Aby toho nebylo málo, v tu dobu je téměř nemožné najít hmyz, pavouky nebo housenky, přičemž dnes je v mnohých zahradách plno exotických ozdobných rostlin, které neplodí žádné ovoce nebo bobule. V důsledku toho se rychle vyčerpávají přirozené zdroje stravy volně žijících ptáků.
Zvýšení průměrné teploty a mikroklima ve městech má také vliv na chování ptáků. Mnoho druhů se už nestěhuje každou zimu tak daleko na jih a některé dokonce zůstávají ve svém letním prostředí po celý rok. Zimu u nás začíná trávit také rostoucí počet druhů z dalekých koutů severní Evropy. To způsobilo, že se celková populace našich původních zahradních ptáků snížila a ti, kteří přežívají, čelí daleko vyšší konkurenci v získávání potravy během zimních měsíců. Lidská pomoc se stává důležitější než kdykoliv jindy.
Přídavné krmení pomáhá chránit ptáky
Vědecké studie prokázaly, že celoroční krmení pomáhá zachovat mnoho druhů ptáků a aktivně přispívá k ochraně ptáků ve volné přírodě. Tímto druhem krmení se pouze nahradí to, co ptáci nedokáží najít ve volné přírodě. I za nejhorších podmínek podle pozorování ptáci uspokojí u krmítek pouze část svých stravovacích potřeb. Nadále se snaží najít zbytek z jiných, přírodních zdrojů.
Výuka dětí k ochraně přírody
Krmení zahradních ptáků vám nabízí jedinečnou možnost jejich sledování zblízka. A nezapomeňte do toho zapojit své děti! Můžete jim například ukázat, jak se různí ptáci krmí různou rychlostí. Druhy jako sýkorky a brhlíci rychle popadnou kousek jídla, odletí na blízkou větev a v klidu si ten kousek ozobávají. Jiné druhy, například hýlové, nejsou tak plaší a budou zobat přímo na krmítku. Při opatrném položení krmení a tichém pozorování různých druhů se vaše děti brzy naučí vážit si přírody a zaujmout k ní zodpovědný postoj.
Správný způsob krmení
- Podávejte zahradním ptákům pouze vysoce kvalitní stravu určenou výslovně pro ně. Pro ptáky mohou být nebezpečné například kuchyňské zbytky.
- Podávejte krmení ráno a před soumrakem. Ptáci potřebují hodně energie, aby přežili dlouhé zimní noci.
- Zvolte místo blízko stromů, aby si ptáci mohli vzlétnout na větve, pokud se budou cítit ohrožení. Musíte však dát pozor na jakékoliv keře poblíž, protože mohou poskytovat úkryt kočkám.
- Prostory na krmení musí být chráněny před větrem, deštěm a sněhem, aby se zabránilo zkažení krmení.
- Pomocí keřů zakryjte krmicí prostor na balkoně.
- Pravidelně ptačí krmítka a budky uklízejte.
- Podávejte zimní krmení až do dubna. I když mírné teploty mohou nastat dříve, nebude k mání dostatek hmyzu, semen a ovoce.
Služby zákazníkům
Máte otázky ohledně zahradních ptáků?