Naše nové výrobky pro Papoušci!

Objevte hned!

Průvodce k papouškům

Koupě zvířete a vybavení

Papoušci jsou společenští ptáci a jejich důvěřivá povaha je jednou z vlastností, díky kterým jsou tak oblíbení. Mají rádi, když lidé na ně pravidelně mluví, a mají hravou povahu. Než si však papouška přivedete domů, měli byste vzít v úvahu pár důležitých okolností, aby nic nestálo v cestě vašemu dlouhému přátelství.

Kontrolní seznam pro první výbavičku:

 • velká ptačí klec se svislými dráty na šplhání
 • bidýlka v různých velikostech na procvičení nohou (aspoň tak silné, aby pták neobjal svou nohou celé bidýlko)
 • neupravené větvičky na šplhání
 • hračky na zábavu vašeho zvířátka (vyrobené z materiálů vhodných pro papoušky)
 • brouzdaliště na každodenní koupání
 • písek pro ptáky, například Vita® Sandy s uhličitanem vápenatým a nezbytnými minerály
 • miska na krmení nebo automatické krmítko plněné hlavním krmivem, např. Vitakraft African nebo Amazonian
 • láhev na pití s čerstvou vodou nebo nápoj Aqua Drink
 • minerální kámen, např. VITA Fit® Mineral Maxi poskytuje doplňkové minerály, které pomáhají s péčí o ptačí zobák
 • tyčinky Kräcker® k péči o zobák a pro pestrost

Správné místo na ptačí klec

Papoušci mívají rádi společnost a světlý chráněný koutek v obývacím pokoji představuje ideální místo na ptačí klec. Pokud klec umístíte na vyvýšené místo, ptákům tím umožníte sledovat dění kolem. Ideální jsou i velké pokojové nebo venkovní voliéry. Někteří milovníci ptáků dokonce vytvoří vyhrazenou místnost pro ptáky, což je nutné zvláště v případě značného počtu chovaných papoušků.

 • Ptáci jsou citliví na průvan a přímé sluneční záření, proto raději nestavějte klec příliš blízko okna. Zdomácnělí ptáci také nesnášejí prudké kolísání teploty.
 • Zvláště kuchyně může být nebezpečná, a to kvůli horkým plotnám, jedovatým čisticím prostředkům atd.
 • Papoušci mají rádi čerstvý vzduch. V létě jim můžete vytvořit venkovní voliéru ve stinném koutku na balkoně nebo na zahradě tak, aby byla chráněna před větrem.

Péče o vaše zvířátko

Klec

Kromě vhodné stravy papoušci také potřebují správnou klec, aby byli neustále zdraví a spokojení. V zásadě žádná klec není nikdy příliš velká. V každém případě musí být dostatečně prostorná, aby mohl pták mávat křídly, šplhat a poskakovat a tím zůstal zdravý a v dobré kondici.
Papoušci také rádi provozují odvážné akrobatické kousky na členitých neupravených větvičkách. Z této akrobatické povahy vyplývá, že jim musíte v prostorné kleci nechat hodně možností na šplhání. Papoušci mají také rádi hračky, hlavně houpačky, které se stávají jejich oblíbeným místem na posedávání a odpočinek.

Čištění klece

Vyměňujte písek jednou až dvakrát týdně, v závislosti na velikosti klece, počtu ptáků a jejich velikosti. Dno klece také musíte umýt jednou týdně teplou vodou. Přitom očistěte bidýlka a hračky kartáčem nebo vlhkým hadrem a pečlivě umyjte teplou vodou misky na krmení a na vodu. Klec také musíte jednou za měsíc uklidit důkladně: to znamená umýt samotnou klec teplou vodou. Nesmíte však nikdy používat silné čisticí prostředky pro domácnost.

Načechrávání

Papoušci si několikrát za den čechrají a uhlazují pírka. Mají také rádi občasnou koupel. Obvykle přitom nepotřebují lidskou pomoc.

Péče o zobák

Váš papoušek musí mít vždy k dispozici obrušovací kámen a silnou neupravenou větev. Kvůli svému zdraví si musí obrušovat zobák o kámen. K tomu se hodí ideálně kámen VITA Fit® Mineral Maxi, který obsahuje životně důležité minerály, stopové prvky a přírodní uhličitan vápenatý.

Péče o drápky

Pokud dáte do ptačí klece dostatečně široké neupravené větvičky, váš papoušek si na nich přirozeně obrousí drápky. Pokud mu však drápky příliš narostou, je nutné je občas zastřihnout. Jak to udělat vám rádi ukáží v místním obchodě pro chovatele, váš veterinář nebo profesionální chovatel.

Pelichání

Papoušci potřebují v době pelichání vyšší přísun vitamínů, minerálů a jiných živin. V tomto období malým i větším papouškům poskytne další živiny výrobek Moulting aid a chutné tyčinky Kräcker® - určené zejména pro pelichání.

Strava

Dokonalá strava

Papoušci ve volné přírodě žijí v tropických a subtropických oblastech, přičemž většina druhů pochází z Jižní Ameriky a Austrálie. Základ stravy u většiny druhů papoušků tvoří zrní a semena různých rostlin.  Často nacházejí ovoce, zeleninu a čerstvou zeleň ve formě trav a divokých bylin. Podmínky pro život a zvláště složení stravy se výrazně liší podle regionu a různé druhy ptáků se vyvinuly odlišně, aby přežily na stravě dostupné v jejich přirozeném prostředí. Optimální strava vhodná pro daný druh musí proto odrážet příslušné životní prostředí těchto ptáků.

Široký sortiment krmiv Vitakraft byl vytvořen s ohledem na konkrétní potřeby výživy papoušků: kvalitní semena dozrálá na slunci, s přídavkem důležitých živin a dalších užitečných přísad, které zaručují optimální stravu vhodnou pro daný druh a dlouhý život ve zdraví.

Druhy krmiva

Hlavní krmivo:

hlavní krmivo jako Menu Vital splňuje základní požadavky na správnou výživu papouška.

Kräcker®:

Chutné tyčinky Kräcker® plní několik funkcí zároveň: ptáci se ve volné přírodě musí k jídlu propracovat. To zabrání pocitu nudy a papouška přirozeně zabaví. Ozobávání tyčinky také pomáhá, aby měl váš papoušek stále zdravý zobák.

Pamlsky:

Pamlsky jako Kräcker® nebo Rollinis Snack zajišťují pestrost stravy, poslouží jako odměna a pomůžou zkrotit vašeho miláčka a vytvořit mezi vámi pouto.

Nutriční doplňky:

Doplňky stravy jako VITA Fit® Mineral Jumbo nebo VITA Fit® Pro-Feda ptákovi dodají sílu a podpoří pocit pohody. Splňují konkrétní nutriční potřeby, které mohou nastat v různých fázích života, například v období růstu, po nemoci nebo během snášení vajíček. Mohou být také vhodné pro zvláště aktivní zvířata.

Rady při krmení

 • Každý den odstraňujte prázdné klasy z misky na krmení nebo dávkovače krmiva a doplňujte nové krmení.
 • Do klece dejte tyčinky Kräcker®, aby si z nich papoušek mohl uždibovat a ozobávat je. Takto se přirozeně pták zabaví a bude procvičovat zobák.
 • Podávejte pestrou stravu.
 • Podávejte každý den čerstvou pitnou vodu.
 • Podávejte čerstvé ovoce a šťavnaté zelené krmení.

Chování a seznámení

Chování

Papoušci patří mezi nejinteligentnější a nejvyvinutější ptáky. Čím více pozornosti jim věnujete, tím více vám budou důvěřovat. Pokud si najdete čas, abyste pochopili potřeby svého papouška a vhodně je uspokojili, brzy se vám podaří navázat blízký kamarádský vztah.

Nový člen vaší rodiny

Během několika prvních dnů potřebují papoušci trochu klidu, než se zabydlí ve svém novém prostředí. Abyste je rušili co nejméně, musíte jim klec správně připravit předem. Jakmile se váš papoušek nastěhuje, zůstaňte mu nablízku a mluvte na něho laskavým tónem. Ideální je však nechat papouška na pokoji aspoň jeden den.
Pozorováním jeho chování snadno poznáte, zda se váš mazlíček začal cítit jako doma. Papoušek, který se zabydlel, začne uzobávat pár zrnek z misky nebo si pořádně upraví pírka.
Papoušci jsou společenští tvorové, které je nutné chovat s jinými jedinci stejného druhu. Ale jedinci, kteří se ještě vzájemně neznají, budou na spřátelení potřebovat trošku času. Budete muset být trpěliví. V konečném důsledku učiní rozhodnutí, zda přijme partnera či ne, samotný papoušek.

Jak si ochočit papouška

Váš nový mazlíček se zabydlí asi po týdnu. Pak nastane vhodná doba, aby si zvykl na lidskou ruku. K tomu se nejlépe hodí pamlsek jako tyčinka Kräcker®: lehce tyčinku přidržujte v kleci a mluvte na papouška povzbudivým tónem. Obvykle se zanedlouho přiblíží k vaší ruce a začne si uzobávat z pamlsku. Pravidelným opakováním této činnosti si papoušek začne spojovat vaši ruku s něčím tak kladným jako pamlsky.

Výcvik

Některé druhy papoušků napodobují zvuky z okolí a své partnery. Ačkoliv toto přirozené chování je zvláště výrazné u papoušků šedých, velmi dobře se dokáží naučit mluvit i jiné druhy, např. ara, kakadu, amazoňan a lori.
Pokud chcete papouška naučit nějaká slova nebo krátké věty, musíte mu je opakovat každý den. Papoušci jsou zvláště pozorní a vnímaví během pozdního odpoledne, často si začnou „povídat” sami od sebe v tuto dobu. Papoušek, který věnuje pozornost, si skloní hlavu na stranu a vypadá, jako by poslouchal se zaujetím. Obvykle trvá dlouho, než papoušek řekne první slovo, a často to udělá, když to čekáte nejméně.

Služby zákazníkům

Máte otázky ohledně papoušků?

Zde naleznete kontaktní formulář.