Naše nové výrobky pro malé papoušky!

Objevte hned!

Průvodce

Koupě zvířete a vybavení

Malí papoušci jsou společenští ptáci a jejich důvěřivá povaha je jednou z vlastností, díky kterým jsou tak oblíbení. Mají rádi, když na ně lidé pravidelně mluví, a mají hravou povahu. Než si však malého papouška přivedete domů, měli byste vzít v úvahu pár důležitých okolností, aby nic nestálo v cestě vašemu dlouhému přátelství.

Kontrolní seznam pro první výbavu:

 • velká ptačí klec se svislými dráty na šplhání
 • bidýlka v různých velikostech na procvičení nohou (aspoň tak silné, aby pták neobjal svou nohou celé bidýlko)
 • neupravené větvičky na šplhání
 • hračky, aby se pták zabavil
 • brouzdaliště na každodenní koupání
 • písek pro ptáky, například Vita® Sandy s uhličitanem vápenatým a nezbytnými minerály
 • miska na krmení nebo automatické krmítko plněné hlavním krmivem, např. Australian
 • láhev na pití s čerstvou vodou nebo nápoj Vitakraft Aqua Drink
 • minerální kámen, např. VITA Fit® Mineral obsahující minerály, který pomáhá s péčí o zobák
 • tyčinky Kräcker® k péči o zobák a pro pestrost

Správné místo na ptačí klec

Práci mívají rádi společnost a světlý chráněný koutek v obývacím pokoji představuje ideální místo na ptačí klec. Pokud klec umístíte na vyvýšené místo, ptákům tím umožníte sledovat dění kolem. Ideální jsou i velké pokojové nebo venkovní voliéry.

 • Ptáci jsou citliví na průvan a přímé sluneční záření, proto raději nestavějte klec příliš blízko okna. Zdomácnělí ptáci také nesnášejí prudké kolísání teploty.
 • Zvláště kuchyně může být nebezpečná, a to kvůli horkým plotnám, jedovatým čisticím prostředkům atd.
 • Malí papoušci mají rádi čerstvý vzduch. V létě jim můžete vytvořit venkovní voliéru ve stinném koutku na balkoně nebo na zahradě tak, aby byla chráněna před větrem.

Péče o vaše zvířátko

Klec

Kromě vhodné stravy malí papoušci také potřebují správnou klec, aby byli neustále zdraví a spokojení. V zásadě žádná klec není nikdy příliš velká. V každém případě musí být dostatečně prostorná, aby pták mohl poletovat, šplhat a poskakovat a tím zůstal zdravý a v dobré kondici.
Malí papoušci také rádi provozují odvážné akrobatické kousky na členitých neupravených větvičkách. Z této akrobatické povahy vyplývá, že jim musíte v prostorné kleci nechat hodně možností na šplhání. Malí papoušci mají také rádi hračky, hlavně houpačky, které se stávají jejich oblíbeným místem na posedávání a odpočinek.

Čištění klece

Vyměňujte písek jednou až dvakrát týdně v závislost na velikosti klece, počtu jedinců a jejich velikosti. Dno klece také musíte umýt jednou týdně teplou vodou. Přitom očistěte bidýlka a hračky kartáčem nebo vlhkým hadrem a pečlivě umyjte teplou vodou misky na krmení a na vodu.
Klec také musíte jednou za měsíc uklidit důkladně: to znamená umýt samotnou klec teplou vodou. Nesmíte však nikdy používat silné čisticí prostředky pro domácnost.

Načechrávání

Malí papoušci se několikrát za den čechrají a uhlazují pírka. Mají také rádi občasnou koupel. Obvykle přitom nepotřebují lidskou pomoc.

Péče o zobák

Váš malý papoušek musí mít vždy k dispozici obrušovací kámen a silnou neupravenou větev. Kvůli svému zdraví si musí obrušovat zobáky o kámen. K tomu se hodí ideálně kámen VITA Fit® Mineral, který obsahuje životně důležité minerály, stopové prvky a přírodní uhličitan vápenatý.

Péče o drápky

Pokud dáte do ptačí klece dostatečně široké neupravené větvičky, váš malý papoušek si na nich přirozeně obrousí drápky. Pokud mu však drápky příliš narostou, je nutné je občas zastřihnout. Jak to udělat, vám rádi ukáží v místním obchodě pro chovatele, váš veterinář nebo profesionální chovatel.

Pelichání

Malí papoušci potřebují v době pelichání vyšší přísun vitamínů, minerálů a jiných živin. V tomto období malým i větším papouškům poskytne další živiny výrobek Moulting aid a chutné tyčinky Kräcker®.

Strava

Dokonalá strava

Malými papoušky zde označujeme menší druhy papoušků s dlouhými ocasy, kteří převážně pocházejí z tropických a subtropických oblastí Austrálie a Jižní Ameriky. Základ stravy u většiny menších druhů papoušků tvoří semena a zrní. Rádi si však také pochutnají na jiné rostlinné stravě, např. ovoci, zelenině a zeleném krmení v podobě trávy a bylinek. Podmínky pro život a zvláště složení stravy se výrazně liší podle regionu a různé druhy ptáků se vyvinuly odlišně, aby přežily na stravě dostupné v jejich přirozeném prostředí. Ať už však žijí kdekoliv, všechny menší druhy papoušků mívají mimořádně pestrou stravu.
Široký sortiment krmiv Vitakraft byl vytvořen s ohledem na konkrétní potřeby výživy malých papoušků: kvalitní semena dozrálá na slunci s přídavkem důležitých živin a dalších užitečných přísad, které zaručují optimální stravu vhodnou pro daný druh a dlouhý život ve zdraví.

Druhy krmiva

Hlavní krmivo:

hlavní krmivo jako Menu Vital splňuje základní požadavky na správnou výživu.

Kräcker®:

Chutné tyčinky Kräcker® plní několik funkcí zároveň: ptáci se ve volné přírodě musí k jídlu propracovat. To zabrání pocitu nudy a malého papouška to přirozeně zabaví. Ozobávání tyčinky také pomáhá, aby váš malý papoušek měl stále zdravý zobák.

Pamlsky:

Pamlsky jako Kräcker® nebo Rollinis Snack zajišťují pestrost stravy, poslouží jako odměna a pomůžou zkrotit vašeho miláčka a vytvořit mezi vámi pouto.

Nutriční doplňky:

Doplňky stravy jako VITA Fit® Mineral Jumbo nebo VITA Fit® Pro-Feda ptákovi dodají sílu a podpoří pocit pohody. Splňují konkrétní nutriční potřeby, které mohou nastat v různých fázích života, například v období růstu, po nemoci nebo během snášení vajíček. Mohou být také vhodné pro zvláště aktivní zvířata.

Rady při krmení

 • Každý den odstraňujte prázdné klasy z misky na krmení nebo dávkovače krmiva a doplňujte nové krmení.
 • V kleci by měly být tyčinky Kräcker® , aby si je malý papoušek mohl uždibovat a ozobávat. Takto se přirozeně pták zabaví.
 • Podávejte pestrou stravu.
 • Podávejte každý den čerstvou pitnou vodu.
 • Podávejte čerstvé ovoce a šťavnaté zelené krmení.

Chování a seznámení

Chování

Menší druhy papoušků patří mezi nejinteligentnější a nejvyvinutější ptáky. Čím více pozornosti jim věnujete, tím více vám budou důvěřovat. Pokud si najdete čas, abyste pochopili potřeby svého papouška a vhodně je uspokojili, brzy se vám podaří navázat blízký kamarádský vztah.

Nový člen vaší rodiny

Během několika prvních dnů potřebují menší papoušci trochu klidu, než se zabydlí ve svém novém prostředí. Abyste je rušili co nejméně, musíte jim klec správně připravit předem. Jakmile se váš papoušek nastěhuje, zůstaňte mu nablízku a mluvte na něho laskavým tónem. Ideální je však nechat papouška na pokoji aspoň jeden den.
Pozorováním jeho chování snadno poznáte, zda se váš mazlíček začal cítit jako doma. Malý papoušek, který se zabydlel, začne uzobávat pár zrnek z misky nebo si pořádně upraví pírka.
Menší druhy papoušků jsou společenští tvorové, které je nutné chovat s jinými jedinci stejného druhu. Ale jedinci, kteří se ještě vzájemně neznají, budou na spřátelení potřebovat trošku času. V té době je pečlivě hlídejte.

Jak zkrotit malého papouška

Váš nový mazlíček se zabydlí asi po týdnu. Pak nastane vhodná doba, aby si zvykl na lidskou ruku. K tomu se nejlépe hodí pamlsek jako tyčinka Kräcker®: Lehce tyčinku přidržujte v kleci a mluvte na papouška povzbudivým tónem. Obvykle se zanedlouho přiblíží k vaší ruce a začne si uzobávat z pamlsku. Pravidelným opakováním této činnosti si papoušek začne spojovat vaši ruku s něčím tak kladným jako pamlsky.

Výcvik

Některé menší druhy papoušků napodobují zvuky z okolí a své partnery. I když toto přirozené chování je zvláště výrazné u velkých druhů papoušků, i menší druhy se dokáží velmi dobře naučit mluvit.
Pokud chcete papouška naučit nějaká slova nebo krátké věty, musíte mu je opakovat každý den. Menší papoušci jsou zvláště pozorní a vnímaví během pozdního odpoledne, často si začnou „povídat” sami od sebe v tuto dobu. Papoušek, který věnuje pozornost, si skloní hlavu na stranu a vypadá, jako by poslouchal se zaujetím. Obvykle trvá dlouho, než papoušek řekne první slovo, a často to udělá, když to čekáte nejméně.
Totéž platí pro naučení písničky nebo opakujících se okolních zvuků. Zvlášť talentované, pokud jde o pochycení takových zvuků, jsou korely chocholaté, které je často zapojí do vlastního zpěvu.

Služby zákazníkům

Máte otázky ohledně malých papoušků?

Zde naleznete kontaktní formulář.