Naše nové výrobky pro domácí zvířata!

Objevte hned!

Průvodce ke kanárkům

Koupě zvířete a vybavení

Rady při koupi kanárků

Kanárci jsou společenští tvorové, i když žijí v poměrně nestabilních hejnech. Pokud jsou chováni jednotlivě, můžou se cítit osaměle, proto je nejlepší je koupit jako pár. Nejlepší kombinace je chov dvou samiček nebo dvojice opačného pohlaví. Je však možné spolu chovat i několik samečků, pokud mají dostatečně velkou klec.

Sameček nebo samička?

Kanárky lze nalézt v téměř každém obchodě pro chovatele nebo koupit přímo od profesionálních chovatelů. I když odborníci označují v angličtině samečky za „kohouty” a samičky za „slepice”, ve skutečnosti se vnějším zjevem liší velmi málo. Jedna klíčová vlastnost k určení pohlaví je vysoce vyvinutá schopnost zpěvu u samečků.

Známky zdravého kanárka:

 • živé chování
 • hladké peří
 • jasné oči
 • čistý zobák
 • čistý zadek

Kontrolní seznam pro první výbavu:

 • velká ptačí klec se svislými dráty na šplhání
 • bidýlka v různých velikostech na procvičení nohou
 • neupravené větvičky na šplhání
 • brouzdaliště na každodenní osvěžení
 • písek pro ptáky, například Vita® Sandy s uhličitanem vápenatým a nezbytnými minerály
 • miska na krmení nebo automatické krmítko plněné hlavním krmivem, např. Menu canaries
 • lahvička na pití s čistou pitnou vodou nebo nápojem Vitakraft Aqua Drik
 • minerální kámen, např. VITA Fit® Mineral nebo VITA® Fit Sepia plus obsahující minerály, které pomáhají s péčí o ptačí zobák
 • tyčinky Kräcker® k péči o zobák a pro pestrost

Klec pro kanárka

Pro kanárky je ideální prostorná klec se spoustou bidýlek a prostorem na hopsání. Je také důležité jim připravit neupravené větvičky. Protože v přírodě větvičky nerostou vždy vodorovně, větvičky ve vaší kleci by měly také být umístěny tak, aby si kanárci pořádně procvičili svaly nohou.

Správné místo na klec pro kanárka

Kanárci se cítí nejspokojeněji na tichém, dobře osvětleném místě. Klec nejlépe umístěte ve výšce očí, aby kanárci měli dobrý přehled o místnosti, což jim dodá pocit bezpečí.

 • Kanárci nesnášejí průvan ani vedro. Jsou také citliví na velké výkyvy teplot.
 • Zvláště kuchyně může být nebezpečná, a to kvůli horkým plotnám, jedovatým čisticím prostředkům atd., proto se nedoporučuje.
 • Umístěte klec minimálně tři metry od elektrických spotřebičů jako televize, mikrovlnka nebo počítač, protože ptáci slyší frekvence, které my lidé neslyšíme.

Péče o vaše zvířátko

Čím víc lítají, tím lépe!

Kanárci jsou vitální tvorové a potřebují pohyb v podobě co nejvíce poletování po kleci. Kromě toho, že se jim to líbí, je pravidelné létání také dobré pro jejich svaly a podporuje krevní oběh. Měli byste však počkat, dokud se kanárci zcela nezabydlí, než je pustíte ven z klece na první volný let.

Dobrou noc!

Kanárci mají oblíbené bidlo na spaní a večer si na něj jdou odpočinout. Než usnou, budou se trochu natřásat, opřou si hlavu o záda a někdy i stát na jedné noze. Zaboří si zobák hluboko do peří na zádech.

Načechrávání

Kanárci si probírají peří několikrát za den a vůbec nepotřebují lidskou pomoc. Musí však mít možnost se denně koupat, zvláště v období pelichání.

Pelichání

Kanárci potřebují v době pelichání vyšší přísun vitamínů, minerálů a jiných živin. V tomto období kanárkům poskytne další živiny produkt Moulting Aid a chutné tyčinky Kräcker®.

Péče o zobák

K péči o zobáky potřebují kanárci kámen na zobák, např. VITA Fit® Mineral nebo VITA Fit® Sepia plus od firmy Vitakraft.

Čištění klece

Vyměňujte písek jednou až dvakrát týdně, v závislosti na velikosti klece, počtu jedinců a jejich velikosti. Dno klece také musíte umýt jednou týdně teplou vodou a nasypat nový písek pro ptáky. Přitom také umyjte teplou vodou bidýlka a ostatní příslušenství, například misky na krmení a na vodu.

Klec také musíte jednou za měsíc uklidit důkladně: to znamená umýt samotnou klec ve vaně nebo ve sprše. Nesmíte však nikdy používat silné čisticí prostředky pro domácnost.

Strava

Dokonalá strava

Na Kanárských ostrovech, odkud kanárci pochází, jejich strava zahrnuje semena různých druhů rostlin. Pojídají také čerstvou zeleň v podobě trávy a bylin, bobule a ovoce. Krmivo podávané kanárkům také musí odrážet pestrost, kterou si užívají jejich příbuzní ve volné přírodě.

Pestrý sortiment krmiv Vitakraft byl vytvořen s ohledem na uspokojování konkrétních stravovacích potřeb kanárků a představuje ideální základ pro zajištění dlouhého zdravého života vašeho ptáka. Aby se v něm odrazily konkrétní stravovací potřeby kanárků ve volné přírodě, obsahuje krmivo Vitakraft vybraná kvalitní semena z původního prostředí kanárků spolu s důležitými živinami a jinými prospěšnými přísadami.

Druhy krmiva

Hlavní krmivo:

Hlavní krmivo jako Menu Vital pokryje všechny základní nutriční potřeby vašeho kanárka.

Kräcker®:

Chutné tyčinky Kräcker® plní několik funkcí zároveň: ptáci se ve volné přírodě musí k jídlu propracovat. To zabrání pocitu nudy a kanárka přirozeně zabaví. Ozobávání tyčinky také pomáhá, aby měl váš kanárek stále zdravý zobák.

Pamlsky:

Pamlsky jako Kräcker® nebo Funny Hearts zajišťují pestrost stravy, poslouží jako odměna a pomůžou zkrotit vašeho miláčka a vytvořit mezi vámi pouto.

Nutriční doplňky:

Doplňky stravy jako VITA Fit® Mineral nebo VITA Fit® Multivitamin ptákovi dodají sílu a podpoří pocit pohody. Splňují konkrétní nutriční potřeby, které mohou nastat v různých fázích života, například v období růstu, po nemoci nebo během snášení vajec. Mohou být také vhodné pro zvláště aktivní zvířata.

Rady při krmení

 • Každý den odstraňujte prázdné klasy z misky na krmení nebo dávkovače krmiva a doplňujte nové krmení.
 • V kleci by měly být stále k dispozici tyčinky Kräcker®, aby si z nich kanárek mohl uždibovat a ozobávat je. Takto se přirozeně pták zabaví a bude používat zobák.
 • Podávejte pestrou stravu.
 • Podávejte každý den čerstvou pitnou vodu.
 • Podávejte čerstvé ovoce.

Chování a seznámení

Chování

Temperamentní povaha a veselý zpěv kanárčího samečka dokáže nadchnout celou rodinu. Tito ptáci vám začnou velmi důvěřovat, pokud se jim věnujete s náklonností. Kanárci jsou také ideální pro rodiny s dětmi: interakce s kanárky pomáhá malým dětem naučit se zodpovědnosti a brát ohled na potřeby jiných.

Nový člen vaší rodiny

Zkrotit kanárky a přivyknout je lidem si žádá trpělivost a intuici. Zpočátku je nejlepší postupovat zdrženlivě, aby měl pták příležitost sám iniciovat kontakt s lidmi. K přilákání ptáka se však především hodí pamlsky jako tyčinky Kräcker®.

Kanárčí zpěv

U kanárků je zpěv především záležitostí samečků. Pěvecký instinkt spouští samčí hormony, a proto samičky zpívají vzácně. Samečci si pomocí svých složitých písní vymezují území a hledají partnerku na sezonu páření. Jakmile dojde ke spáření a snesení vajíček, sameček obvykle zase zmlkne a soustředí se na obstarávání stravy pro svou partnerku.

Mistry ve zpěvu mezi kanárky jsou zpěvní kanáři: plemena vyšlechtěná s důrazem na zvlášť melodický a pestrý zpěv. Plemeno „Harzský kanár dutozpěvec” například dokáže zpívat ve čtyřech různých tóninách: dutý válec, basový válec, flétna a dutý zvon. Jiná plemena, například belgický bublák, má pěvecký rozsah zahrnující 17 různých tónin.

Služby zákazníkům

Máte otázky ohledně kanárků?

Zde naleznete kontaktní formulář.