Naše nové výrobky pro exotické ptáky!

Objev hned!

Příručka k exotickým ptákům

Koupě zvířete a vybavení

Protože exotičtí ptáci jsou neobvyklí a pestrobarevní tvorové, jejich chov se může stát velmi uspokojivým koníčkem. Než si však tyto ptáky přinesete domů, měli byste vzít v úvahu pár důležitých okolností, aby nic nestálo v cestě vašemu dlouhému přátelství. Musíte například zajistit pro své ptáky vyrovnanou stravu a bydlení ve vhodné kleci.

Kontrolní seznam pro první výbavu:

  • prostorná klec
  • bidýlka v různých velikostech na procvičení nohou (aspoň tak silné, aby pták neobjal svou nohou celé bidýlko)
  • neošetřované přírodní větvičky na šplhání nebo jako bidýlka
  • hračky, aby se pták zabavil
  • hnízdo a v případě potřeby materiál na hnízdo
  • brouzdaliště na každodenní koupání
  • písek pro ptáky, například Vita® Sandy s uhličitanem vápenatým a nezbytnými minerály
  • miska na krmení nebo automatické krmítko plněné hlavním krmivem, např. Vitakraft Menu Exotis®
  • Lahvička na pití s čistou pitnou vodou nebo nápojem Vitakraft Aqua Drink
  • minerální kámen, např. VITA Fit® Mineral obsahující minerály, který pomáhá s péčí o ptačí zobák
  • tyčinky Kräcker® k péči o zobák exotických ptáků a pro pestrost

Správné místo na ptačí klec

Práci mívají rádi společnost a světlý chráněný koutek v obývacím pokoji představuje ideální místo na ptačí klec. Pokud klec umístíte na vyvýšené místo, ptákům tím umožníte sledovat dění kolem. Ideální jsou i velké pokojové nebo venkovní voliéry.

  • Ptáci jsou citliví na průvan a přímé sluneční záření, proto raději nestavějte klec příliš blízko okna. Zdomácnělí ptáci také nesnášejí prudké kolísání teploty.
  • Zvláště kuchyně může být nebezpečná, a to kvůli horkým plotnám, jedovatým čisticím prostředkům atd.
  • Ptáci milují čerstvý vzduch. V létě jim můžete vytvořit venkovní voliéru ve stinném koutku na balkoně nebo na zahradě tak, aby byla chráněna před větrem.

Koupě zvířete a vybavení

Všichni ptáci chovaní v domácnosti jsou společenští tvorové. Pokud na ně budete pravidelně mluvit a hrát si s nimi, některé druhy začnou důvěřovat lidem. Protože však člověk není náhražkou ptačí společnosti, jsou opravdu spokojeni jen tehdy, pokud jsou chováni s jinými jednotlivci svého druhu. Společný chov ptáků nemá záporný vliv na jejich ochotu ke kontaktu s lidmi a schopnost jim důvěřovat.

Načechrávání

Ptáci si několikrát za den čechrají a uhlazují pírka. Mají také rádi občasnou koupel. Obvykle přitom nepotřebují lidskou pomoc.

Péče o zobák

Vaši ptáci musí mít vždy k dispozici obrušovací kámen a silnou neupravenou větev. Kvůli svému zdraví si musí obrušovat zobáky o kámen. K tomu se ideálně hodí kámen VITA Fit® Mineral, který obsahuje životně důležité minerály, stopové prvky a přírodní uhličitan vápenatý.

Péče o drápky

Pokud dáte do ptačí klece dostatečně široké neupravené větvičky, vaši ptáci si na nich přirozeně obrousí drápky. Pokud jim však drápky příliš narostou, je nutné je občas zastřihnout. Jak to udělat vám rádi ukáží v místním obchodě pro chovatele, váš veterinář nebo profesionální chovatel.

Pelichání

Ptáci potřebují v době pelichání vyšší přísun vitamínů, minerálů a jiných živin. Doplňky jako VITA Fit® Pro-Feda® Complete Moulting Aid a VITA Fit® Mineral jim poskytují další živiny a životně důležité přísady.

Čištění klece

Vyměňujte písek jednou až dvakrát týdně, v závislost na velikosti klece, počtu jedinců a jejich velikosti. Dno klece také musíte umýt jednou týdně teplou vodou. Přitom očistěte bidýlka a hračky kartáčem nebo vlhkým hadrem a pečlivě umyjte teplou vodou misky na krmení a na vodu. Klec také musíte jednou za měsíc uklidit důkladně: to znamená umýt samotnou klec teplou vodou. Nesmíte však nikdy používat silné čisticí prostředky pro domácnost.

Strava

Dokonalá strava

Exotičtí ptáci pocházejí z nejrůznějších přírodních prostředí. Například oblíbené zebřičky pestré jsou z Austrálie, zatímco nejznámější měkkožraví ptáci, majny a cetie trojhlasé pocházejí z Indie nebo z Himalájí.

Většina druhů také primárně pojídá čerstvou zeleň v podobě trávy a bylin, semena, bobule a ovoce. Podmínky pro život a zvláště složení stravy se výrazně liší podle regionu a různé druhy ptáků se vyvinuly odlišně, aby přežily na stravě dostupné v jejich přirozeném prostředí. Ať už však žijí kdekoliv, tito ptáci mívají mimořádně pestrou stravu.

Široký sortiment krmiv Vitakraft byl vytvořen s ohledem na jejich konkrétní potřeby: vybíráme dokonalou směs kvalitních přísad, která vytváří optimální potravu vhodnou pro daný druh a zaručuje dlouhý a zdravý život.

Druhy krmiva

Hlavní krmivo:

Hlavní krmivo jako Menu Vital pokryje všechny základní nutriční potřeby vašich ptáků.

Kräcker®:

Chutné tyčinky Kräcker® plní několik funkcí zároveň: Exotičtí ptáci se ve volné přírodě musí k jídlu propracovat. To zabrání pocitu nudy a ptáka přirozeně zabaví. Ozobávání tyčinky také pomáhá, aby váš pták měl stále zdravý zobák.

Pamlsky:

Pamlsky jako Kräcker® nebo Crunchy Swing zajišťují pestrost stravy, poslouží jako odměna a pomůžou ochočit si vašeho miláčka a vytvořit mezi vámi pouto.

Nutriční doplňky:

Doplňky stravy jako VITA Fit® Mineral nebo VITA Fit® Multivitamin ptákovi dodají sílu a podpoří pocit pohody. Splňují konkrétní nutriční potřeby, které mohou nastat v různých fázích života, například v období růstu, po nemoci nebo během snášení vajíček. Mohou být také vhodné pro zvláště aktivní zvířata.

Rady při krmení

  • Každý den odstraňujte prázdné klasy z misky na krmení nebo dávkovače krmiva a doplňujte nové krmení.
  • Dávejte exotickým ptákům do klece speciální tyčinky Kräcker®, aby je mohli ozobávat a klovat do nich. Takto se přirozeně ptáci zabaví a procvičí si zobáky.
  • Podávejte pestrou stravu.
  • Podávejte každý den čerstvou pitnou vodu.
  • Podávejte čerstvé ovoce.

Chování a seznámení

Chování

Skupina exotických ptáků zahrnuje pestrou řadu různých druhů, z nichž některé jsou velmi přístupné a zvídavé, zatímco jiné jsou plaché a ostražitější. Může být mimořádně zajímavé sledovat sociální chování v rámci skupiny ostražitějších druhů. V konečném důsledku je však každý pták individualita a mnozí ptáci překvapili svého chovatele netypickým chováním.

Nový člen vaší rodiny

Během několika prvních dnů potřebují noví ptáci trochu klidu, než se zabydlí ve svém novém prostředí. Abyste je rušili co nejméně, musíte jim klec správně připravit předem. Jakmile se vaši ptáci nastěhují, zůstaňte jim nablízku a mluvte na ně laskavým tónem. Ideální je však nechat je na pokoji aspoň jeden den.
Pozorováním jejich chování snadno poznáte, zda se vaši miláčci začali cítit jako doma. Pták, který se zabydlel, začne uzobávat pár zrnek z misky nebo si pořádně upraví pírka.
Protože jsou všichni zdomácnělí ptáci společenští tvorové, je nutné chovat je s jinými jedinci stejného druhu. Nově nastěhovaní ptáci budou zpočátku potřebovat trochu času, aby se navzájem poznali. V té době je pečlivě hlídejte.

Jak si ochočit exotické ptáky

Některé druhy z této skupiny, například čeleď astrildovitých, se nikdy neochočí jako andulky. Musíte se však snažit zmírnit jejich strach z lidí, aby se usnadnilo soužití s nimi.

Nový pták se zabydlí asi po týdnu, poté ho můžete začít seznamovat s lidskou rukou. K tomu se nejlépe hodí pamlsek jako VITA NATURE® senegalské proso: Podržte klas v ruce v kleci a mluvte na ptáka povzbudivým hlasem. Obvykle se zanedlouho přiblíží k vaší ruce a začne si uzobávat z pamlsku. Pravidelným opakováním této činnosti si papoušek začne spojovat vaši ruku s něčím tak kladným jako pamlsky.

Služby zákazníkům

Máte otázky ohledně exotických nebo měkkožravých ptáků?

Zde naleznete kontaktní formulář.