Naše nové výrobky pro Andulky!

Objevte hned!

Průvodce k andulkám

Koupě zvířete a vybavení

Jako ptáci, kteří ve volné přírodě žijí v hejnech, pociťují andulky silnou potřebu společnosti jiných jedinců stejného druhu. V současnosti se proto doporučuje chovat andulky alespoň ve dvojicích. I tak však musíte vědět určité věci, než si andulku koupíte.

Kontrolní seznam pro první výbavu:

 • velká ptačí klec se svislými dráty na šplhání
 • bidýlka v různých velikostech na procvičení nohou
 • neupravené větvičky na šplhání
 • brouzdaliště na každodenní koupání
 • písek pro ptáky, například Vita® Sandy s uhličitanem vápenatým a nezbytnými minerály
 • hračky, kterými se vaše andulka zabaví, například houpačka a žebříček řady Vitakraft FOR YOU®
 • miska na krmení nebo automatické krmítko plněné hlavním krmivem, např. Menu Budgie
 • Lahvička na pití s čistou pitnou vodou nebo nápojem Vitakraft Aqua Drink
 • minerální kámen, např. VITA Fit® Mineral nebo VITA®Fit Sepia plus obsahující minerály, které pomáhají s péčí o ptačí zobák
 • tyčinky Kräcker® k péči o zobák a pro pestrost

Mimochodem: Písek pro ptáky nejen udržuje hygienu v kleci, ale je také důležitý pro trávení vašeho ptáka. Andulky si z písku vybírají tvrdá zrnka, která žaludku napomáhají drcení stravy založené na zrninách. To je nezbytné, protože ptáci nemají zuby a většinu stravy polykají téměř vcelku. Kamínky obsahují uhličitan vápenatý, který je pro ptáky rovněž prospěšný.

Rady při koupi andulky

Andulky lze nalézt v téměř každém obchodě pro chovatele nebo koupit přímo od profesionálních chovatelů. Vyplatí se také poptat se v místní záchranné stanici: i když mladé andulky mají sklon se rychleji ochočit, i starší ptáci z útulku rádi přivítají nový domov.

Známky zdravé andulky:

 • živé chování
 • hladké peří
 • jasné oči 
 • suché ozobí (okolí nosu)
 • čistý zadek

Správné místo na ptačí klec

Andulky mají rády společnost a je dobré umístit jejich klece do obývacího pokoje nebo do jiné místnosti, kde vaše rodina tráví většinu svého času. Klec musí být dostatečně velká a umístěná ve světlém chráněném koutu, odkud je dobrý výhled na místnost.

 • Andulky nesnášejí průvan ani vedro.
 • Zvláště kuchyně může být nebezpečná, a to kvůli horkým plotnám, jedovatým čisticím prostředkům atd., proto se nedoporučuje.
 • Umístěte klec minimálně tři metry od elektrických spotřebičů jako televize, mikrovlnka nebo počítač, protože ptáci slyší frekvence, které my lidé neslyšíme.

Koupě zvířete a vybavení

Čím víc lítají, tím lépe!

Vypustit andulku z klece a nechat ji poletovat po místnosti ji nejen potěší, ale napomáhá zdravému krevnímu oběhu a posiluje její svaly. Je to proto zásadně důležité pro zdraví vašeho zvířátka. Andulky si při poletování po místnosti oblíbí určité místo. Například rádi posedávají na vlastním „stromečku”, na kterém dokáží z výšky zkoumat místnost: ideální místo na odpočinek, lezení a hraní. Pamatujte si: Než ptáka vypustíte z klece, musíte vždy zavřít všechny dveře a okna.

Dobrou noc!

Jakmile nastane večer, andulky se usadí na spacím bidýlku. Než usnou, budou se trochu natřásat, opřou si hlavu o záda a někdy i stát na jediné noze. Zaboří si zobák hluboko do peří na zádech.

Načechrávání

Andulky si několikrát za den čechrají a uhlazují pírka. To je důležité, protože peří jim umožňuje létat a chrání je proti horku a chladu. Obvykle přitom nepotřebují lidskou pomoc.

Pelichání

Andulky potřebují v době pelichání vyšší přísun vitamínů, minerálů a jiných živin. V tomto období andulkám a jiným exotickým ptákům poskytne další živiny výrobek Moulting Aid a chutné tyčinky Kräcker®.

Čištění klece

Vyměňujte písek jednou až dvakrát týdně, v závislosti na počtu jedinců a velikosti klece. Dno klece také musíte umýt jednou týdně teplou vodou. Přitom očistěte bidýlka a hračky kartáčem nebo vlhkým hadrem a pečlivě umyjte teplou vodou misky na krmení a na vodu.

Klec také musíte jednou za měsíc uklidit důkladně: to znamená umýt samotnou klec ve vaně nebo ve sprše. Nesmíte však nikdy používat silné čisticí prostředky pro domácnost.

Odjezd na dovolenou

Než odjedete na dovolenou, požádejte někoho, komu důvěřujete, aby se postaral o každodenní potřeby vaší andulky. Pokud nikoho takového k dispozici nemáte, musíte zařídit, aby se o ptáky postaral chovatel nebo útulek.

Strava

Dokonalá strava

Ve svém přirozeném prostředí v Austrálii se andulky musí často vyrovnávat s tvrdými podmínkami, vedrem, suchem a nedostatkem potravy. Hejna andulek při hledání vhodných míst na krmení a rozmnožování nalétají značné vzdálenosti.
Základ jejich stravy se skládá ze semen nejrůznějších rostlin (zvláště travních semen), ovoce a čerstvého zeleného krmení v podobě trávy a bylinek. Vědecké studie prokázaly, že tito ptáci mají velmi pestrou stravu.

My ve firmě Vitakraft jsme přesvědčeni, že pestrý rozsah stravy konzumované ve volné přírodě by měl tvořit základ stravy i v případě vašeho zvířátka. Proto nabízíme pestrý a vyvážený sortiment, který vyhovuje požadavkům na výživu andulek.

Druhy krmiva

Hlavní krmivo:

Hlavní krmivo jako Menu Vital pokryje všechny základní nutriční potřeby vaší andulky.

Kräcker®:

Chutné tyčinky Kräcker® plní několik funkcí zároveň: ptáci se ve volné přírodě musí k jídlu propracovat. To zabrání pocitu nudy a ptáka přirozeně zabaví. Ozobávání tyčinky také pomáhá, aby měly vaše andulky stále zdravý zobák.

Pamlsky:

Pamlsky jako Kräcker® nebo sušenky Sittich Kuchen zajišťují pestrost stravy, poslouží jako odměna a pomůžou zkrotit vašeho miláčka a vytvořit mezi vámi pouto.

Nutriční doplňky:

Doplňky stravy jako VITA® Fit nebo perličky posilují zdraví ptáka a jeho pohodu. Splňují konkrétní nutriční potřeby, které mohou nastat v různých fázích života, například v období růstu, po nemoci nebo během snášení vajíček. Mohou být také vhodné pro zvláště aktivní zvířata.

Rady při krmení

 • Každý den odstraňujte prázdné klasy z misky na krmení nebo dávkovače krmiva a doplňujte nové krmení.
 • Dejte andulce do klece tyčinky Kräcker® nebo větvičky z neošetřovaných ovocných stromů, aby si je mohla ozobávat a klovat do nich. Takto se přirozeně pták zabaví a bude procvičovat zobák.
 • Podávejte pestrou stravu.
 • Podávejte každý den čerstvou pitnou vodu.
 • Podávejte čerstvé ovoce.

Mimochodem: Písek pro ptáky nejen udržuje hygienu v kleci, ale je také důležitý pro trávení vašeho ptáka. Andulky si z písku vybírají tvrdá zrnka, která ve svalnatém žaludku napomáhají drcení stravy založené na zrninách. To je nezbytné, protože ptáci nemají zuby a většinu stravy polykají téměř vcelku. Kamínky obsahují uhličitan vápenatý, který je pro ptáky rovněž prospěšný.

Chování a seznámení

Chování

Andulky jsou přirozeně velmi temperamentní, společenští a zvídaví tvorové. Protože ve volné přírodě žijí v hejnech, mají značně rozvinuté společenské dovednosti a jsou velmi otevřené. Takové chování nezaujímají jen vůči ostatním andulkám. I lidi, kteří budou k nim přistupovat s trpělivostí a empaticky, přijmou tito ptáci za přátele. Díky tomu všemu se z andulek stanou skuteční „rodinní ptáci”.

Nový člen vaší rodiny

Během několika prvních dnů potřebují andulky trochu klidu, než se zabydlí ve svém novém prostředí. Je proto důležité připravit klec dříve, než nové zvířátko přivezete domů. Pokud budete spolu seznamovat dva sobě cizí ptáky, postupujte opatrně a v úvodní fázi je hlídejte. Po několika dnech zůstanou i po vašem přiblížení andulky na svých bidýlkách a budou vypadat uvolněně. Je důležité umístit klec na vyvýšeném místě a nepřibližovat se k ptákům shora, protože to je vystraší.

Nový člen vaší rodiny

Během prvních několika dnů je nutné křečka rušit co nejméně, aby si v klidu zvykl na nové prostředí. Jeho klec je proto nutné připravit předem, než se do ní křeček nastěhuje. Jakmile se vaše zvířátko zotaví ze stresující cesty domů, začne prozkoumávat nové okolí a sbírat materiál na stavbu pelíšku.

Jak si ochočit andulku

Jakmile se andulky zabydlí, můžete je začít zvykat na přítomnost lidské ruky. K tomu se nejlépe hodí pamlsek jako tyčinka Kräcker®: je však důležité, aby si ptáci tyto pamlsky nejprve oblíbili. Pokud jim tiše strčíte tyčinku v ruce do klece, ptáci si po chvilce váhání začnou uzobávat a pochutnávat si na pamlsku. Pokud takový postup budete opakovat v pravidelných odstupech, ptáci brzy začnou z vlastní iniciativy vyhledávat kontakt se svým člověkem.

Andulky mají vrozené nutkání samy od sebe napodobovat zvuky a začne často opakující se hluk z okolí. Někdy se dokonce dokáží naučit vyslovit pár slov. Nejlepší bude naučit je krátkou větu nebo jméno s odlišnými hláskami. Opakujte je pravidelně stejným tónem hlasu.

Služby zákazníkům

Máte otázky ohledně andulek?

Zde naleznete kontaktní formulář.