Vitakraft. S láskou.

Pro všechny psy!

U nás najdete všechny výrobky, které váš čtyřnohý mazlíček potřebuje pro zdravý a šťastný život. Vitakraft nabízí spolehlivé a vysoce kvalitní výrobky pro psy, hračky a doplňky pro jejich pohodu. Objevte naši řadu produktů pro psy.

Treaties® Bits & Minis

Doplňkové krmivo pro psy.

Průvodce k psům

Najděte si užitečné rády a triky při chovu psů.

Koupě zvířete a vybavení

Kultivovaný s rodokmenem nebo drzý podvraťák? Každý pes má svou povahu. Druh psa, pro kterého se rozhodnete, je proto hlavně otázkou osobního vkusu. A rasa není vždy důležitá - někdy to je jednoduše „láska na první pohled”.

Rady při koupi psa

Existuje řada různých způsobů, jak si najít psa. Pokud hledáte například pejska s rodokmenem, měli byste navštívit zodpovědného profesionálního chovatele. Jejich adresy získáte od místních sdružení chovatelů psů. Útulky jsou však také vždy plné psů, kteří hledají láskyplný nový domov. 

Známky zdravého psa:

 • životaplné a čilé chování
 • hustá srst
 • světle zbarvené dásně (červené skvrny mohou být příznakem zánětu)
 • vlhký studený čumák (ale bez výtoku nebo slizu)
 • jasné oči
 • čisté uši

Kontrolní seznam pro první výbavu

 • Aby se pes opravdu cítil jako doma, potřebuje kromě krmení také určité vybavení:
 • útulné místo vyhrazené pouze pro psa, s pelíškem nebo dekou na spaní
 • miska na krmení (např. z nerez oceli) a nádobka na pití
 • hračky, kterými se váš pes zabaví, např. míček
 • obojek a vodítko na procházky
 • hřeben a kartáč na vyčesávání
 • žvýkací kosti řady CHEWS®, aby se váš pes zabavil a čistil si zuby a dásně
 • hlavní krmivo splňující každodenní požadavky na správnou výživu
 • pamlsky používané za odměnu, například Vitakraft Beef-Stick®

Péče o vaše zvířátko

Vlastnictví psa přináší velkou zodpovědnost. Protože psi jsou tvorové, kteří žijí ve smečkách a nevyvinuli se k životu o samotě, považují své majitele za náhradní smečku. Některá plemena mají zvláštní schopnosti nebo konkrétní požadavky, o které musí být postaráno. Existuje však řada pravidel pro chov psů, které se týkají ve stejné míře všech plemen, například poskytnout jim dostatečný pohyb a pravidelně kontrolovat jejich zdravotní stav.

Vyčesávání

Krátkosrsté psy je nutné vyčesávat jednou za týden, zatímco dlouhosrstí psí vyžadují intenzivní každodenní vyčesávání.
Psi chtějí být cítit jako psi, a proto se občas válejí v něčem, co my lidé považujeme za nechutné. Při koupání nebo sprchování zašpiněného psa se nejlépe hodí jemný šampon určený přímo pro psy, například VITA® Care s norkovým olejem.

Tlapky a drápy

Psí drápy mohou narůst do přílišné délky, pokud pes neběhá často na tvrdé zemi. V takovém případě potřebují občas drápy zastřihnout. Váš veterinář vám rád pomůže. Polštářky na psích tlapkách jsou citlivé na sníh, led a posypovou sůl. Proto je musíte v zimě pravidelně kontrolovat a v případě potřeby oplachovat.

Zuby 

Dobrý způsob, jak udržet zuby vašeho psa zdravé, jsou žvýkací kosti řady CHEWS®. Doporučujeme také zubní tyčinky se zvláštními přísadami, například Dental 3in1

Uši

Každý den čistěte psovi uši suchým hadříkem. To je důležité zejména u dlouhosrstých psů.

Čisté místo na krmení a spánek

Umyjte misku na krmení a na vodu po každém krmení nebo aspoň jednou denně teplou vodou. Musíte také vytřepat spací deku nebo pelíšek svého psa každý den a pravidelně je prát.

Strava

Dokonalá strava

Zajistit potravu připravenou s ohledem na konkrétní požadavky psů na výživu je důležité k zajištění jejich spokojeného života ve zdraví. Proto byly přísady použité v produktech firmy Vitakraft vybrány na základě vědeckého výzkumu tak, aby zohledňovaly požadavky na živiny známé u vlků a divokých psů.

Jako potomci vlků naši domestikovaní psi ještě stále vykazují řadu vlčích vlastností: jsou to lovci a masožravci. Správnější bude však označovat je jako „převážně masožravé”, protože také vlci a divocí psy pojídají rostlinnou stravu. V některých případech ji jedí přímo v podobě bobulí, trávy atd. Určitý objem rostlinné stravy však také vstřebají prostřednictvím obsahu žaludků své kořisti.

Druhy krmiva

Hlavní krmivo:
Hlavní krmivo pokrývá základní nutriční potřeby vašeho psa.

Pamlsky:
Tyto chutné dobroty se hodí jako odměna a slouží jako užitečná pomůcka při výcviku psa. I tak však musí být zdravé a vhodné pro vašeho miláčka. Některé pamlsky také plní další funkce, například Dental 3in1.

Žvýkací kosti:
Žvýkací kosti jsou ideální zábavou pro psa a také pečují o jeho zuby. Doporučujeme přírodní žvýkací kosti řady CHEWS®.

Nutriční doplňky:
Doplňky stravy jako tabletky VITA-bon® posilují vašeho psa a jeho pocit pohody. Splňují konkrétní nutriční potřeby, které mohou nastat v různých fázích života, například v období růstu, po nemoci nebo v období březosti. Mohou být také vhodné pro zvláště aktivní zvířata. 

Rady při krmení

 • Dospělé psy krmte dvakrát denně, štěňata třikrát denně.
 • Krmte v pravidelných časech.
 • Vždy podávejte krmení v pokojové teplotě.
 • Nerušte psa při krmení.
 • Odstraňte zbytky krmení, které se kazí.
 • Důkladně omyjte misky po každém krmení.
 • Vždy zajistěte pitnou vodu.
 • Po každém krmení poskytněte pamlsky na čištění zubů, například Dental 3in1.

Chování a výchova

Pochopit chování psa má zásadní význam pro vytvoření těsného pouta.

Při chovu psa musíte mít na paměti následující základní pravidla:

Mladý pes si ještě nebude uvědomovat meze přijatelnosti. Pokud je bude zkoušet a překročí je, je důležité, aby takové chování vedlo k důsledkům.

Pes se musí naučit přijmout svého majitele jako alfa samce nebo samici ve své „smečce”.

Vaše příkazy musí být krátké a jasné: „sedni”, „k noze” a „pusť”.

Protože psi se nedokáží koncentrovat dlouho, nejlepší bude, pokud budou etapy výcviku psa krátké.

Pochvalte a odměňte psa, pokud něco udělá správně.

Výcvik by měl být pro psa zábavný a je vhodné každou etapu výcviku ukončit cvičením, které pes už ovládá, nebo hrou.

Jak naučit štěně na záchod

Po každém krmení, spánku nebo hraní vezměte štěně rychle ven a ukažte mu, kde si smí ulevit. Budete si muset pospíšit, pokud pes vypadá neklidně nebo se začne točit dokola. Pochvala psa a odměna (například Vitakraft Beef-Stick®) urychlí proces učení na záchod.

Zavedení obojku a vodítka

Než se vydáte na první procházku ven, musíte psa doma seznámit s jeho obojkem a vodítkem. Začněte tak, že psovi na chvilku pod dozorem nasadíte obojek. Napomůže přitom také pochvala a odměna.

Trpělivá a laskavá výchova

Psi jsou zvláště ochotni se učit, pokud vidí, že má jejich majitel radost z jejich chování. Proto je nesmírně důležité pochválit psa, jakmile udělá něco správně, a odměnit ho za to. S ohledem na to společnost Vitakraft vyvinula pestrou řadu pamlsků pro psy v praktických velikostech balení. Tyto pamlsky obsahují cenné živiny a skvěle chutnají.