Vitakraft. S láskou.

Teraristika

Naše nové výrobky pro domácí zvířata!

Objevte hned!

Průvodce plazů

Koupě zvířete a vybavení

Plazi jsou fascinující, ale náročná zvířata. Jejich chování, životní prostředí, rozmnožování a další aspekty se velmi liší a často působí značně exotickým dojmem. Chov plazů je proto koníček pro odborníky - pro lidi, kteří skutečně rozumí tomu, co zvířata probudí k životu.

Rady při koupi plaza

Mnozí chovatelé plazů své první zkušenosti s těmito zvířaty získali na výstavách nebo při návštěvě kamaráda nebo známého. Takové kontakty jsou skvělou pomocí, pokud se rozhodnete chovat svého oblíbeného plaza.

Zdravé plazy můžete koupit od zodpovědného chovatele. Jejich adresy můžete získat od veterináře, sdružení chovatelů plazů, online nebo v místním obchodě s chovatelskými potřebami. Další možností jsou útulky a soukromé záchranné stanice: kromě psů, koček a morčat mívají často plazy, kteří potřebují nový domov.

Jeden z nejoblíbenějších býložravých plazů je želva zelenavá. Ale protože jde o chráněný druh, potřebujete k chovu těchto želv úřední povolení. Zkušený majitel vám poskytne užitečné rady k tématům jako chov želv doma a venku a poradí vám s bezpečným způsobem zazimování.

Známky zdravého plaza:

 • chování typické pro daný druh (budete si muset o daném druhu něco přečíst předem)
 • nepoškozená kůže, šupiny, krunýř
 • oči a čumák bez výtoku a slizu
 • jasné oči 
 • čistý zadek

Kontrolní seznam pro první výbavu

Aby se cítili spokojeně a zůstali zdraví, potřebují plazi stravu, která odpovídá požadavkům na jejich výživu, a řadu různých pomůcek:

 • velký domeček pro plaza, např. terárium nebo venkovní výběh
 • doplňky vhodné pro vašeho plaza, např. tunely, jeskyně, misky na krmení, misky na pití
 • vhodný substrát
 • přenosná schránka na návštěvy u veterináře
 • hlavní krmení splňující požadavky na každodenní výživu
 • technické vybavení, které zajistí nutné životní podmínky pro vaše zvířátko, např. ohřívač, ultrafialová lampa.

Životní podmínky, péče a hygiena

Kromě poskytování správné stravy je jedním z klíčových požadavků k zajištění dlouhého a zdravého života vašeho plaza vytvoření správných podmínek pro život. Zvlášť důležité je zajistit dostatečně prostorné bydlení s podmínkami (teplota, vlhkost atd.) odrážejícími podmínky ve volné přírodě.

Péče o tělo

Plazi si všeobecně zachovávají i při chovu v zajetí své přirozené chování. Proto se sami budou čistit a starat se o sebe. Aby však kůže, šupiny nebo krunýř vašeho miláčka zůstaly zdravé, musíte mu poskytovat stravu bohatou na všechny zásadně důležité živiny a udržovat správné podmínky pro život (ultrafialové záření, teplota). Je proto důležité pravidelně kontrolovat hodnoty u těchto podmínek, abyste zjistili případné problémy.

Klec pro plaza a hygiena

Odstraňujte denně zbytky krmiva a tělesný odpad. Pokud to nebudete provádět, mohly by se stát útočištěm pro parazity a přitahovat hmyz. Podle typu klece ji budete muset vyčistit důkladně asi jednou týdně. To obvykle zahrnuje výměnu podestýlky nebo umytí výbavičky. Nepoužívejte silné čisticí prostředky do domácnosti.

Strava

Dokonalá strava

Býložraví plazi pojídají rostliny, a proto jsou dokonale přizpůsobeni pojídání listů, trávy, ovoce, semen atd. I když většina těchto živočichů příležitostně sní ve volné přírodě hmyz nebo jiného živočicha, jde obvykle o výjimku z jejich obvyklé stravy. Nadměrný příjem živočišných bílkovin může býložravcům způsobit zdravotní potíže, včetně poškození orgánů a onemocnění kostí.

Reptile Special představuje hlavní krmivo s vyváženým složením, které vyhovuje základním požadavkům na stravu širokého spektra býložravých plazů. Budete muset také zajistit čerstvou stravu vhodnou pro váš konkrétní druh. Důležité jsou i výrobky s přídavkem minerálů.

Rady při krmení

 • Podávejte krmivo v množství a v porcích vhodných pro váš konkrétní druh.
 • Vždy podávejte krmení v pokojové teplotě.
 • Odstraňte po krmení zbytky, které se kazí.
 • Umyjte misky po každém krmení.
 • Nechávejte vždy pitnou vodu.

Chování a seznámení

Noví členové vaší rodiny

Nejlepší způsob přepravy vašeho nového spolubydlícího domů z obchodu pro chovatele nebo od jiného chovatele je v bezpečné přepravní schránce. Dbejte na to, aby během přepravy nedošlo k velkému kolísání teplot.

Jakmile vaše nová zvířátka dorazí domů a budou v kleci, která byla připravena předem, ponechte je chvilku o samotě, aby si v klidu zvykla na nové okolí. V závislosti na daném druhu, chování a individuální povaze vašeho nového zvířátka budete muset počkat jeden nebo více dnů, než se opatrně pokusíte navázat kontakt. Tito tvorové brzy zapomenou na svou plachost, pokud jim nabídnete chutné „úplatky” v podobě kusu ovoce nebo čerstvého listu hlávkového salátu.

Služby zákazníkům

Máte otázky ohledně plazů?

Zde naleznete kontaktní formulář.